Európska únia stojí pred rozhodujúcim okamihom, kedy už nebude môcť na hrozby a útoky na európsku bezpečnosť reagovať po starom, zhodli sa poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Štrasburgu. Za uznesenie hlasovalo 419 europoslancov, 204 ich bolo proti a 46 sa zdržalo hlasovania, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.
EÚ sa podľa europarlamentu musí rozhodnúť pre jednotnú a jasnú dlhodobú víziu európskeho obranného priemyslu a poslanci taktiež žiadajú výrazné navýšenie spoločného obstarávania vybavenia z členských štátov Únie. Europoslanci podporujú vytvorenie Rady ministrov obrany a prechod od jednomyseľnosti ku kvalifikovanej väčšine pre rozhodnutia EÚ v tejto oblasti, s výnimkou vojenských operácií s výkonným mandátom. Volajú tak po zjednodušení procesu rozhodovania v otázkach obrany. Europarlament zároveň vyzýva Úniu na posilnenie vzťahov s rovnako zmýšľajúcimi partnermi a výrazné zníženie závislosti EÚ od mimoúnijných krajín v otázkach obrany.
Takzvaná „Biela kniha“ o budúcnosti európskej obrany má Európska komisia a šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová predložiť budúci týždeň. V nej by mala Európskej rade poskytnúť konkrétne návrhy, ktoré umožnia „skutočne prelomové úsilie“ a opatrenia „ako v čase vojny“, tvrdia poslanci. Vítajú tiež nedávno predložený plán ReArm Europe na prezbrojenie Európy.
Poslanci vyzvali na pokračujúcu podporu Ukrajiny a žiadajú od členských štátov, medzinárodných partnerov a spojencov NATO, aby zrušili všetky obmedzenia pre používanie západných zbraňových systémov dodaných Ukrajine proti vojenským cieľom na území Ruska. Moskvu označili europoslanci za „najvýznamnejšiu priamu a nepriamu hrozbou proti EÚ“, uvádza sa v uznesení. Poslanci tiež zdôrazňujú, že nedávne kroky a vyhlásenia americkej administratívy zvýšili obavy o budúci postoj USA voči Rusku, NATO a európskej bezpečnosti. Poslanci tiež dôrazne odsudzujú vyhlásenia Spojených štátov týkajúce sa Grónska. Poslanci v prijatom uznesení zdôrazňujú dôležitosť spolupráce medzi EÚ a NATO a zároveň vyzývajú na „vytvorenie plne schopného európskeho piliera v NATO, ktorý bude schopný konať autonómne vždy, keď to bude potrebné“.
(TASR)