komisia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EK predstavila Bielu knihu pre európsku obranu a plán ReArm Europe/Pripravenosť 2030

Komisia a vysoká predstaviteľka predložili Bielu knihu pre európsku obranu – Pripravenosť 2030. Komisia predložila ako súčasť plánu ReArm Europe/Pripravenosť 2030, aj ambiciózny obranný balík, ktorý pre členské štáty EÚ vytvára finančné nástroje na podnietenie prudkého nárastu investícií do obranných spôsobilostí. Zatiaľ čo plán ReArm Europe/Pripravenosť 2030 posilňuje celoeurópske obranné spôsobilosti novými finančnými nástrojmi, biela kniha vymedzuje nový prístup k obrane a identifikuje investičné potreby.

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Čas, kedy sme požívali výhody vyplývajúce z mieru, je už dávno za nami. Bezpečnostnú architektúru, o ktorú sme sa opierali, už nemožno považovať za samozrejmosť. Európa je pripravená zvýšiť svoje úsilie. Musíme investovať do obrany, posilniť naše spôsobilosti a zaujať proaktívny prístup k bezpečnosti. Prijímame rozhodné opatrenia a predkladáme plán Pripravenosť 2030 so zvýšenými výdavkami na obranu a významnými investíciami do spôsobilostí európskeho obranného priemyslu. Musíme kupovať viac európskych produktov, pretože to znamená posilnenie európskej obrannej technologickej a priemyselnej základne, a zároveň prináša inovačné stimuly. Z uvedeného vyplýva, že musíme vytvoriť celoeurópsky trh s obranným vybavením.“

Cieľom týchto opatrení je z krátkodobého hľadiska podporiť Ukrajinu a v dlhodobom horizonte riešenie naliehavej potreby, ktorou je posilnenie bezpečnosti a obrany Európy.

Biela kniha pre európsku obranu – Pripravenosť 2030

Ako uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v politických usmerneniach, posledné roky odhalili chronický investičný dlh a nedostatočne efektívne výdavky na vojenskú spôsobilosť Európy. S cieľom vymedziť nový prístup a identifikovať investičné potreby Európy Komisia a vysoká predstaviteľka predložili Bielu knihu pre európsku obranu – Pripravenosť 2030.

V tejto bielej knihe sa predstavujú riešenia na odstránenie kritických nedostatkov v spôsobilostiach a vybudovanie silnej obrannej priemyselnej základne. Navrhujú sa v nej spôsoby, ako majú členské štáty masívne investovať do obrany, obstarávať obranné systémy a budovať pripravenosť európskeho obranného priemyslu z dlhodobého hľadiska. Ide o absolútny základ pre bezpečnosť Európy.  Európa musí investovať do bezpečnosti a obrany kontinentu a zároveň naďalej podporovať Ukrajinu v jej obrane pred ruskou agresiou. S cieľom účinne riešiť tieto výzvy sa v Bielej knihe uvádza viacero kľúčových línií činnosti:

  • odstránenie nedostatkov v spôsobilostiach, a to pri osobitnom zameraní sa na kritické spôsobilosti identifikované členskými štátmi,
  • podpora európskeho obranného priemyslu prostredníctvom vytvorenia súhrnného dopytu a zvýšenia spoločného obstarávania,
  • podpora Ukrajiny prostredníctvom zvýšenej vojenskej pomoci a hlbšej integrácie európskeho a ukrajinského obranného priemyslu,
  • prehĺbenie celoeurópskeho trhu v oblasti obrany, a to aj prostredníctvom zjednodušenia právnych predpisov,
  • urýchlenie transformácie obrany prostredníctvom disruptívnych inovácií, ako sú napr. umelá inteligencia a kvantové technológie,
  • posilnenie pripravenosti Európy na najhoršie scenáre zlepšením vojenskej mobility, vytváraním zásob a posilňovaním vonkajších hraníc, a to najmä pozemnej hranice s Ruskom a Bieloruskom,
  • posilnenie partnerstva s podobne zmýšľajúcimi krajinami po celom svete.

Plán ReArm Europe/Pripravenosť 2030

Ako oznámila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, plán ReArm Europe/Pripravenosť 2030 umožňuje vynaložiť viac ako 800 miliárd eur na základe štruktúry opierajúcej sa o tieto piliere:

  1. Uvoľnenie využívania verejných finančných prostriedkov na účely obrany na vnútroštátnej úrovni
Viac..  Európska komisia uvoľnila Ukrajine ďalších 3,5 miliardy eur

Komisia vyzvala členské štáty, aby aktivovali vnútroštátnu únikovú klauzulu Paktu stability a rastu, ktorá im v rámci fiškálnych pravidiel EÚ dáva dodatočný rozpočtový priestor na zvýšenie ich výdavkov na obranu.

V záujme fiškálnej udržateľnosti je odchýlka možná:

  • len, pokiaľ ide o zvýšenie výdavkov na obranu, pričom východiskovým bodom bude štatistická kategória „obrana“ v klasifikácii výdavkov verejnej správy (COFOG),
  • a to maximálne do výšky 1,5 % HDP za každý rok aktivácie vnútroštátnej únikovej klauzuly,
  • a počas obdobia štyroch rokov.
  1.  Nový špecializovaný Nástroj pre bezpečnostné opatrenia pre Európu – SAFE:

Vzhľadom na aktuálne mimoriadne okolnosti Komisia zabezpečí na kapitálových trhoch až 150 miliárd eur na základe svojho zavedeného jednotného prístupu k financovaniu s cieľom pomôcť členským štátom EÚ rýchlo a podstatne zvýšiť investície do obranných spôsobilostí Európy. Tieto finančné prostriedky sa na požiadanie poskytnú zainteresovaným členským štátom na základe národných plánov.

Poskytnú sa formou cenovo konkurencieschopných a atraktívne štruktúrovaných úverov s dlhou splatnosťou, ktoré budú splácané prijímajúcimi členskými štátmi. Úvery budú kryté manévrovacím priestorom rozpočtu EÚ. Nástroj SAFE umožní členským štátom okamžite a masívne zvýšiť svoje investície do obrany prostredníctvom spoločného obstarávania produkcie európskeho obranného priemyslu so zameraním na prioritné spôsobilosti. Prispeje to k zabezpečeniu interoperability, predvídateľnosti a zníženiu nákladov silnej európskej obrannej priemyselnej základne. Ukrajina a krajiny Európskeho združenia voľného obchodu/Európskeho hospodárskeho priestoru sa budú môcť zapojiť do spoločného obstarávania, pričom bude možnosť nákupu od svojich vlastných priemyselných odvetví.

Nástroj SAFE takisto umožní pristupujúcim krajinám, kandidátskym krajinám, potenciálnym kandidátskym krajinám a krajinám, ktoré podpísali partnerstvá v oblasti bezpečnosti a obrany s EÚ, pripojiť sa k spoločnému obstarávaniu a prispieť k súhrnnému dopytu. Môžu rokovať aj o osobitných, vzájomne prospešných dohodách o účasti svojich príslušných odvetví na takomto obstarávaní.

  1. Využívanie pákového efektu v rámci skupiny EIB a mobilizácia súkromného kapitálu urýchlením únie úspor a investícií

Plán ReArm Europe/Pripravenosť 2030 okrem iného vychádza aj z toho, že skupina Európskej investičnej banky rozšíri rozsah svojej úverovej pôsobnosti aj na projekty v oblasti obrany a bezpečnosti, a to pri súčasnom zachovaní svojej finančnej kapacity. Okrem uvoľnenia značných finančných prostriedkov to bude aj pozitívny signál pre trhy.

Samotné verejné investície nebudú v konečnom dôsledku totiž na naplnenie investičných potrieb obranného priemyslu, či už ide o startupy alebo veľké etablované spoločnosti, stačiť. Na tento účel stratégia pre úniu úspor a investícií, ktorú dnes prijala Komisia, uľahčí mobilizovanie súkromných úspor a ich umiestnenie na efektívnejšie kapitálové trhy, ako aj nasmerovanie investícií do takých kritických odvetví hospodárstva, ako je napr. obrana, pre príslušných záujemcov.

O mam

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Europoslanci vyzvali EÚ na jednotnú a jasnú víziu európskeho obranného priemyslu

Európska únia stojí pred rozhodujúcim okamihom, kedy už nebude môcť na hrozby a útoky na …

Consent choices