Európska komisia reviduje politiku súdržnosti EÚ s cieľom lepšie podporiť konkurencieschopnosť a dekarbonizáciu EÚ, obranu a bezpečnosť, východné pohraničné regióny, ako aj cenovo dostupné bývanie, odolnosť voči vode a energetickú transformáciu.
Cieľom tejto iniciatívy je zefektívniť politiku súdržnosti podporovaním členských štátov a regiónov, aby investovali do európskych strategických priorít, a zároveň zachovať zameranie politiky súdržnosti na znižovanie hospodárskych, sociálnych a územných rozdielov. Členské štáty budú vyzvané, aby časť svojich kohéznych fondov na roky 2021 – 2027 preprogramovali na nové investície v kontexte prebiehajúceho preskúmania politiky súdržnosti v polovici trvania.
Posilnenie konkurencieschopnosti Európy a odstránenie rozdielov v oblasti inovácií
Vzhľadom na úlohu podnikov bez ohľadu na ich veľkosť pri riadení výskumu, inovácií, prenosu poznatkov a technológií Komisia navrhuje rozšíriť podporu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na veľké spoločnosti v kritických oblastiach, ako je obrana, strategické technológie a dekarbonizácia. Komisia okrem toho nabáda členské štáty, aby zvýšili investície do strategických technológií v rámci Platformy strategických technológií pre Európu s cieľom posilniť konkurencieschopnosť a inovácie Európy.
Podpora obranného priemyslu a východných pohraničných regiónov
Dnešný návrh ďalej umožní členským štátom využívať súčasné finančné prostriedky z Kohézneho fondu na vybudovanie odolnej infraštruktúry na podporu vojenskej mobility. Podporia sa ním aj výrobné kapacity malých a veľkých podnikov v sektore obrany vo všetkých regiónoch EÚ.
Okrem toho programy súdržnosti vo východných pohraničných regiónoch, ktoré sú neúmerne postihnuté ruskou útočnou vojnou proti Ukrajine, budú mať prospech z preferenčnej úrovne predbežného financovania, ak presunú aspoň 15 % svojich celkových finančných prostriedkov na nové strategické priority.
Cenovo dostupnejšie bývanie
Komisia v súlade s politickými usmerneniami predsedu navrhuje zdvojnásobiť objem finančných prostriedkov v rámci politiky súdržnosti určených na cenovo dostupné bývanie. Členské štáty budú môcť využívať aj súkromné a verejné financovanie prostredníctvom nového finančného nástroja zriadeného spoločne s Európskou investičnou bankou (EIB). Nástroj bude kombinovať financovanie súdržnosti so zdrojmi EIB a iných medzinárodných finančných inštitúcií, ako aj národných podporných a komerčných bánk.
Zvyšovanie odolnosti voči vode
Členské štáty budú môcť zvýšiť investície do odolnosti voči vode, a to aj do digitalizácie vodohospodárskej infraštruktúry, zmierňovania vplyvov sucha a dezertifikácie.
Podpora energetickej transformácie
Kohéznym financovaním sa podporia investície na podporu energetických prepojovacích vedení a súvisiacich prenosových sústav, ako aj zavádzanie nabíjacej infraštruktúry. Bude to mať zásadný význam pre urýchlenie energetickej transformácie a podporu čistej mobility. Návrhom sa takisto uľahčí financovanie opatrení na dekarbonizáciu.
Finančné stimuly v rámci strategických priorít
Zatiaľ čo všetky projekty v oblasti súdržnosti vypracované v rámci strategických priorít EÚ budú mať nárok až na 30 % predbežného financovania, programy súdržnosti, ktoré presunú aspoň 15 % svojich celkových finančných prostriedkov na tieto priority, budú mať ešte vyššiu úroveň zálohových platieb.
Okrem toho finančné prostriedky EÚ na investície do strategických priorít pokryjú až 100 % nákladov vo všetkých regiónoch.
Ďalšie kroky
Dnešné zmeny právnych predpisov v oblasti politiky súdržnosti, ktoré boli navrhnuté v kontexte preskúmania v polovici trvania v roku 2025, prerokujú Európsky parlament a Rada.
Cieľom Komisie je ukončiť opätovné programovanie preskúmania v polovici trvania s členskými štátmi a regiónmi v roku 2025, aby sa nové programy mohli začať vykonávať začiatkom roka 2026.
Súvislosti
Politika súdržnosti s rozpočtom 392 miliárd EUR v súčasnom programovom období 2021 – 2027 je hlavnou investičnou politikou EÚ. V súlade s právnymi pravidlami súčasné preskúmanie v polovici trvania umožňuje členským štátom posúdiť vykonávanie svojich programov súdržnosti a prispôsobiť ich novým politickým prioritám v roku 2025.