Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa /SMER-SD/. PHOTO: redakcia/red.
Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa /SMER-SD/. PHOTO: redakcia/red.

Katarína Roth Neveďalová: Lieky budeme v EÚ obstarávať spoločne, výhodné to bude aj pre Slovákov

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE.

EK navrhla nové pravidlá pre zlepšenie dostupnosti dôležitých liekov v EÚ

Európska komisia (EK) v Štrasburgu predstavila plány na zvýšenie výroby a zlepšenie dostupnosti dôležitých liekov v Európskej únii.“ Nedostatok liekov a štrukturálna závislosť v našich farmaceutických dodávateľských reťazcoch ohrozujú zdravie Európanov,“ povedal na tlačovej konferencii eurokomisár pre zdravie Olivér Várhelyi. Cieľom navrhnutého nariadenia o kritických liekoch (CMA) je podporiť diverzifikáciu dodávateľského reťazca a výrobu liekov v bloku.

Zámerom je tiež uľahčiť investície pre výrobu kritických liekov v EÚ, a zároveň stimulovať opatrenia, ktoré zvyšujú odolnosť dodávateľských reťazcov, spresňuje EK v tlačovej správe. Plán zahŕňa aj usmernenia pre krajiny EÚ týkajúce sa verejného obstarávania a podpory projektov prostredníctvom štátnej pomoci. Návrh tiež dáva štátom eurobloku možnosť spoločne nakupovať lieky, aby sa zvýšila ich kúpna sila.

Podľa navrhovaného nariadenia sa tiež majú preskúmať medzinárodné partnerstvá s podobne zmýšľajúcimi krajinami a regiónmi s cieľom rozšíriť dodávateľský reťazec a znížiť závislosť od jedného alebo obmedzeného počtu dodávateľov jednotlivých liekov.

Nová legislatíva by sa zamerala najmä na kritické lieky, ktorých dostupnosť je nevyhnutná na liečbu závažných ochorení a ktoré sú vystavené vysokému riziku nedostatku, ako sú antibiotiká, lieky na liečbu rakoviny, lieky na pohotovostnú starostlivosť a vakcíny, píše portál stanice Euronews. Podľa neho by sa mala zaoberať aj liekmi, ktorým tiež môže hroziť nedostatok, ale ich výroba nie je taká naliehavá alebo zložitá ako v prípade kritických liekov.

Viac..  Ľudovít Ódor: Ako sa EÚ môže stať viac konkurencieschopná

„Nedostatok kritických liekov, ktorý ešte zhoršila pandémia COVID-19, poukázal na krehkosť globálnych dodávateľských reťazcov a nadmernú závislosť Európy od zahraničných výrobcov. Bez opatrení bude tento nedostatok naďalej ohrozovať starostlivosť o pacientov. CMA predstavuje kľúčovú príležitosť,“ uviedol pre portál Euractiv zdroj blízky farmaceutickému priemyslu.

Narušenie dodávateľských reťazcov spolu s veľkou závislosťou od výroby liekov mimo Európy spôsobilo počas pandémie COVID-19 výrazné narušenie jednotného trhu EÚ, pripomína portál. Členské štáty a Európsky parlament majú možnosť návrh pred schválením preskúmať a prípadne zmeniť a doplniť.

(redakcia/TASR).

O red

Odporúčame pozrieť

Ľubica Karvašová, europoslankyňa /PS, RE/. PHOTO: redakcia/red.

Ľubica Karvašová: Musíme naštartovať európsky trh s elektroautami, čínska konkurencie je enormná

EÚ: Šefčovič pôjde do Washingtonu rokovať o clách Eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš …

Consent choices