Podľa novej správy Európskeho dvora audítorov opatrenia EÚ na ochranu zdravia ľudí pred znečistením ovzdušia nemali očakávaný vplyv. Znečistenie ovzdušia spôsobuje v EÚ každý rok približne 400 000 predčasných úmrtí a vyžaduje si stovky miliárd eur na externé náklady súvisiace so zdravotnou starostlivosťou. Audítori však varujú, že tieto značné ľudské a hospodárske náklady zatiaľ neboli v Únii zohľadnené v primeraných opatreniach. Dodávajú, že suspendované častice, oxid dusičitý a prízemný ozón sú látky znečisťujúce ovzdušie, ktoré nesú vinu za väčšinu predčasných úmrtí, a obzvlášť vystavení sú mu ľudia v mestských oblastiach.
Smernica o kvalite okolitého ovzdušia z roku 2008 tvorí základný kameň politiky EÚ zameranej na čisté ovzdušie, keďže sa v nej stanovujú normy kvality pre koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší. Audítori posúdili návrh smernice, to, či ju členské štáty vykonávali účinne a ako ju Komisia monitorovala a presadzovala. Okrem toho posudzovali, či sa kvalita ovzdušia primerane zohľadnila v iných politikách EÚ a či sa podporila finančnými prostriedkami EÚ, ako aj to, či bola verejnosť dostatočne informovaná o otázkach kvality ovzdušia.
„Znečistenie ovzdušia je najväčším environmentálnym rizikom pre zdravie v Európskej únii,” uviedol Janusz Wojciechowski, člen Európskeho dvora audítorov zodpovedný za túto správu. „Politiky EÚ v posledných desaťročiach prispeli k zníženiu emisií, kvalita ovzdušia sa však nezlepšovala rovnakým tempom a účinky na verejné zdravie sú stále značné.“