bilcik
Vladimír Bilčík, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: European Union 2022.

Vladimír Bilčík: Po voľbách v apríli 2022 a ruskej agresii existuje presvedčenie, že naši partneri v Srbsku musia rozhodne napredovať na svojej európskej ceste

Nedávne uznesenie Európskeho parlamentu vyjadruje hlboké poľutovanie nad tým, že Srbsko po invázii Ruska na Ukrajinu nepristúpilo k sankciám EÚ, a vyzýva novozvolené orgány, aby tak v krátkom čase urobili. Poslanci vyjadrujú znepokojenie nad šírením dezinformácií a vyzývajú srbské orgány a Európsku komisiu, aby bojovali proti dezinformáciám, ruskej propagande a iným hybridným hrozbám na západnom Balkáne.

„Po voľbách v apríli 2022 a ruskej agresii existuje presvedčenie, že naši partneri v Srbsku musia rozhodne napredovať na svojej európskej ceste. Naša správa fakticky odráža komplexnú politickú realitu v Srbsku a nabáda všetky proeurópske sily v krajine, aby sa v plnej miere zamerali na pokrok v reformách právneho štátu, na dialóg medzi Belehradom a Prištinou a na zosúladenie s medzinárodnými pozíciami EÚ. Je nám jasné, že na to, aby sa Srbsko priblížilo k EÚ, sa dá urobiť oveľa viac. Som pripravený spolupracovať s novým vedením v Belehrade na európskej budúcnosti Srbska,“ uviedol spravodajca Vladimír Bilčík.

Európsky parlament aj naďalej deklaruje svoju podporu euroatlantickej orientácii Bosny a Hercegoviny, dôrazne však odsúdili všetku nenávistnú rétoriku a rušivé kroky vrátane vystúpenia zo štátnych inštitúcií a marenia ich činnosti, najmä zo strany vedenia subjektu Republika srbská. Naliehavo vyzývajú všetkých politických aktérov, aby posilnili štátne inštitúcie a pokročili v práci na reformách súvisiacich s Európskou úniou (EÚ), najmä v oblasti právneho štátu.

„Po roku patovej politickej situácie a eskalácie separatistických hnutí je politická dohoda dosiahnutá v Bruseli 12. júna 2022 a najnovšie závery Rady, v ktorých sa vyhlasuje pripravenosť udeliť Bosne a Hercegovine štatút kandidátskej krajiny, silným znakom záväzku EÚ voči európskej a euroatlantickej budúcnosti krajiny. V našej správe sa tiež potvrdzuje, že Parlament podporuje európsku ambíciu občanov Bosny a Hercegoviny a zároveň poukazuje na hlavné výzvy, ktorým krajina stále čelí. Ide najmä o destabilizačné činnosti a blokovanie štátnych inštitúcií vedením Republiky srbskej, ktoré musia byť sankcionované, a patová situácia vo volebných a ústavných reformách,“ vyhlásil na poslednom plenárnom zasadnutí pred letnou prestávkou spravodajca Paulo Rangel.

Viac..  EÚ víta otvorenie ďalších prístupových bodov pre humanitárnu pomoc do Pásma Gazy

Vzhľadom na ruskú agresiu voči Ukrajine poslanci tiež vyzývajú Bosnu a Hercegovinu, aby uplatňovala sankcie EÚ, s ktorými sa stotožnila a varovali pred pretrvávajúcim záujmom Ruska o destabilizáciu Bosny a Hercegoviny. Vyzdvihli však zvýšenú politickú stabilitu Kosova a jeho pevný záväzok k európskej budúcnosti a opätovne vyzvali členské štáty EÚ, aby urýchlene pristúpili k prijatiu bezvízového režimu pre občanov Kosova. Akékoľvek ďalšie oneskorenia by oslabili dôveryhodnosť a reputáciu EÚ ako spoľahlivého partnera.

V uznesení tiež opätovne potvrdili jednoznačnú podporu dialógu medzi Belehradom a Prištinou, ktorý sprostredkúva EÚ, a opätovne zdôraznili význam dosiahnutia komplexnej, právne záväznej dohody o normalizácii vzťahov, ktorá má zásadný význam pre Srbsko a Kosovo, aby pokročili na ich európskej ceste a prispeli k regionálnej stabilite a prosperite. Poslanci vítajú súlad Kosova s EÚ, pokiaľ ide o sankcie voči Rusku a jeho silnú solidaritu s Ukrajinou, a zároveň zdôrazňujú, že nezávislosť Kosova je nezvratná, a vyzvali krajiny EÚ, ktoré túto krajinu ešte neuznali, aby tak okamžite urobili.

EP víta skutočnosť, že členstvo v EÚ je naďalej strategickým cieľom Srbska, pričom vyjadruje poľutovanie nad nedostatočným pokrokom a dokonca zhoršením situácie v otázkach, ktoré majú zásadný význam pre pristúpenie k EÚ. Poslanci, ktorí obhajujú návrat k pluralitnejšiemu parlamentu po voľbách v Srbsku 3. apríla 2022, vyzývajú na dosiahnutie pokroku v oblasti právneho štátu, základných práv, slobody prejavu, posilňovania plurality médií a normalizácie vzťahov s Kosovom.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

polnohospodarstvo

Europarlament schválil revíziu spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ

Europoslanci dali zelenú revízii spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), aby sa znížila administratívna záťaž pre poľnohospodárov …

Consent choices