Výzvy spájané s migráciou do EÚ boli hlavnou aktuálnou témou Zasadnutia Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Luxemburgu. Kľúčovou témou štvrtkového rokovania Rady JHA bolo rozhodovanie o návrhoch dvoch nariadení v oblasti azylovej reformy, s cieľom zabezpečiť rovnováhu medzi solidaritou a zodpovednosťou.
Téma je naprieč Európou vysoko aktuálnou od migračnej krízy z roku 2015. Čelní predstavitelia rezortov vnútra naprieč EÚ dnes rokovali o nariadeniach v oblasti azylu a migrácie a o ďalších otvorených bodoch. „Hlavnou témou dnešného rokovania ministrov vnútra bolo rozhodovanie o všeobecnom smerovaní k dvom kľúčovým legislatívnym aktom v oblasti azylovej reformy, s cieľom zabezpečiť rovnováhu medzi solidaritou a zodpovednosťou,“ vysvetlil šéf rezortu vnútra SR Ivan Šimko.
Po predpoludňajšej diskusii, ktorá sa skončila bez výsledku, sa predložili ďalšie kompromisné návrhy, ktoré boli predmetom následného stretnutia. Výsledkom boli finálne texty, ktoré boli predložené ministrom na hlasovanie. „Pre Slovensko sú niektoré ustanovenia naďalej ťažko akceptovateľné a politicky nepriechodné a to aj preto, že mandát súčasnej vlády, ktorú tu zastupujem, je limitovaný. Ani úpravy textu nám situáciu nezľahčili, a preto sa zdržiavame hlasovania pri oboch návrhoch,“ povedal na rokovaní minister vnútra. Slovensko sa preto pri hlasovaní zdržalo. Aj keď naša hlavná červená čiara a tou sú povinné kvóty, prekročená nebola. Dnes je už všeobecná zhoda, že povinné relokácie nie sú cestou pre riešenie migračných tokov do EÚ, čo Slovensko od začiatku požadovalo.
Schválenie nariadení na úrovní ministrov je len prvý krok. Pokračovať budú rokovania s Európskym parlamentom a Európskou komisiou. Výsledok bude opäť posudzovaný všetkými štátmi EU.