Poslanci sa zišli aby hlasovali o dôvere, respektíve o nedôvere k novej Junckerovej Komisii, predovšetkým kvôli škandálu s obchádzaním daní nadnárodnými firmami. Hlasovanie iniciovali pravicoví euroskeptici priamo voči predsedovi Junckerovi.
Podľa parlamentných zásad sa nedôvera netýka celej Komisie. „Nechajte Komisiu na pokoji. Ak chcete, aby som odstúpil, povedzte a ja to urobím,“ povedal Jean-Claude Juncker. Opäť zdôraznil naplánované kroky, a to harmonizáciu spoločného základu dane z príjmov právnických osôb či výmenu údajov. Pravičiarom to ale nestačilo.
„Týmto hlasovaním môžeme vyslať signál o zmene, čo Únii poslúži,“ povedal Marco Zanni zo Skupiny Európa slobody a priamej demokracie. Marine Le Pen povedala: „Nie ste v tom sám. Ste však dokonalým príkladom monštra, ktorým sa Únia stala.“
Liberáli si nenechali ujsť príležitosť k podpichovaniu úhlavných euroskeptikov. „Podľa mňa, pán predsedajúci, na tomto vyslovení nedôvery najzaujímavejší nie je obsah, ale skutočnosť, že pán Farage a pani Le Pen nakoniec odkryli svoj utajovaný vzťah,“ reagoval Guy Verhofstadt.
Parlamentná centristická väčšina sprava i zľava sa spojila a podržala Junckera. Žiada ale nápravu. „Žiadame, aby veľké koncerny nemohli obchádzať daňové povinnosti a podvádzať. Chceme sa pohnúť dopredu a na to potrebujeme Komisiu, ktorá predkladá návrhy a koná iniciatívne,“ vyjadril sa Manfred Weber.
Pri hlasovaní sa očakávania potvrdili. Výsledkom bolo výrazné zamietnutie vyslovenia nedôvery. Širšie témy sa však prenesú do predsedníctva pána Junckera.
Viac sa dozviete v priloženom videu: