Autorské práva definované v európskej legislatíve z roku 2001 nie sú úplne dokonalé. Názory na autorské práva sa rôznia, no jeden názor je spoločný – sprostredkovatelia získavajú príliš veľa, a to na úkor skutočných tvorcov.
„Malo to zmysel, keď ich využívali veľké vydavateľstvá. Keď som dodal snímky jednému vydavateľovi, a vďaka nim zabránil daný vydavateľ inému, aby ich zverejnil skôr vtedy to malo celkom zmysel. Ale keď sú moje snímky na internete, potom je zrazu každý vydavateľom,“ povedal známy fotograf Jonathan Worth, ktorého snímky sa objavili aj na titulke New York Times.
Cory Doctorow, spisovateľ, bloger, novinár a aktivista hovorí: „Je nenormálne, že ľudia musia súhlasiť s licenciou, aby mohli čítať knihu. Hlúposť! Všetky knihy som vydal cez licenciu Creative Commons, táto umožňuje ľuďom bezplatné stiahnutie mojich elektronických kníh, pokiaľ to robia na nekomerčné účely. Malo to obrovský úspech.“
Harmonizácia a modernizácia tohto odvetvia sú cieľmi Komisie, ktorej ústrednou víziou je jednotný digitálny trh. Julia Reda, členka nemeckej pirátskej strany, navrhuje v Parlamente rámec spoločných európskych pravidiel, ktoré by pre autorské práva platili cezhranične. „Od roku 2001 sa zmenilo to, že všetci tí, čo používajú internet, sú vlastne tvorcami. Všetci dávajú veci na internet a ani neuvažujú nad ochranou svojich diel autorskými právami. Znamená to, že musíme uľahčiť opätovné využívanie diel.“
V správe, ktorú podala Parlamentu bolo vyše 500 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Členovia európskeho umeleckého sveta na zorganizovanom rokovaní žiadali férovejší internet. Francúzsky režisér Sam Karmann má obavy: „Predstavte si, že by ste si mohli vziať hocijakú časť nejakého diela a vyrobiť iné. Predstavte si, že si politická strana Národný front vezme snímky z mojich filmov. Nie, s tým nesúhlasím.“
Poslanec Európskeho parlamentu, ktorý sa rokovania zúčastnil Dietmar Köster si myslí: „Myslím, že autori a tvorcovia budú v digitálnom svete strádať. Vyrábajú veľa peňazí, no výnosy putujú do rúk sprostredkovateľov. Musíme zmeniť distribúciu príjmov v prospech autorov.“
Viac sa dozviete v priloženom videu: