V nových priestoroch Rady EÚ v Bruseli sa v pondelok 16. januára popoludní skončilo prvé zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v roku 2017, na ktorom Slovenskú republiku zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
Rokovanie ministrov pod vedením Vysokej predstaviteľky EÚ F. Mogheriniovej otvorila diskusia o aktuálnom vývoji v Sýrii, v kontexte pripravovaných vnútrosýrskeho dialógu v Astane a následne v Ženeve pod záštitou OSN. Ministri sa zhodli, že strategickým cieľom EÚ je ukončenie násilia a zaistenie udržateľného prímeria a spustenie inkluzívneho procesu o budúcom usporiadaní v krajine.
„Európska únia musí mať v tomto procese relevantné miesto. Našou prioritou zostáva plošné ukončenie násilia a boj proti radikálnym a teroristickým organizáciám a zoskupeniam, predovšetkým Daeš,“ povedal M. Lajčák a dodal, že podstatnou súčasťou aktivít EÚ je poskytovanie humanitárnej pomoci ťažko skúšanému civilnému obyvateľstvu v Sýrii. Slovenská republika minulý mesiac úspešne doručila do nemocníc v mestách Aleppo a Homs zdravotnícke zariadenia a ďalší zdravotnícky materiál v celkovej hodnote viac ako 135-tisíc eur.
Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ zhodnotili aj aktuálny stav blízkovýchodného mierového procesu, a to aj v súvislosti s výsledkami medzinárodnej konferencie, ktorá sa konala v nedeľu 15. januára v Paríži z iniciatívy Francúzska. Slovenská republika víta jej priebeh a ostáva presvedčená, že pre obnovenie mierového procesu a jeho udržateľný výsledok je potrebná aktívna angažovanosť Izraela a Palestíny v rámci priameho rokovacieho procesu.
„EÚ zostáva naďalej angažovaná v tomto procese. Pozícia všetkých členských krajín je jasná a je vyjadrená v už prijatých záveroch Rady z minulých zasadnutí. V najbližších týždňoch začneme pracovať na novej pozícii, ktorá však bude rovnako reflektovať dohodnuté princípy dvojštátneho usporiadania,“ povedal v tejto súvislosti minister M. Lajčák.
Šéfovia diplomacií členských krajín EÚ spoločne zhodnotili zahraničnopolitické priority EÚ v prvom polroku 2017, ako aj aktuálny vývoj v regióne západného Balkánu, prebiehajúce ženevské rokovania o zjednotení Cypru i vzťahy únie s Tureckom.
Rada prijala závery k Libanonu, v ktorých zdôraznila význam pokračujúceho úsilia o realizáciu medzinárodných záväzkov a zdôraznila partnerský prístup ku krajine, ktorá je pre EÚ v regióne kľúčovým partnerom v otázkach bezpečnosti, boja proti terorizmu a migrácie.