Európska únia potrebuje finančnú stabilitu

© Tomas PiliponisFinančná stabilita je v záujme celej Európskej únie. Na tomto sa jednoznačne zhodla litovská prezidentka Dalia Grybauskaitė a holandský minister financií a zároveň predseda Euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem. Štátnici sa stretli na zasadnutí Rady ECOFIN vo Vilniuse, ktorého sa zúčastnili ministri financií zo sedemnástich krajín eurozóny.

Prezidentka krajiny, ktorá politické špičky hostila, kriticky zhodnotila súčasnú situáciu. „Ekonomická situácia v krajinách Únie je stále komplikovaná; ekonomiky sa zotavujú iba pomaly a miera nezamestnanosti je vysoká. Musíme sa všetci sústrediť na to, aby sme v Európe vybudovali stabilnú a rastúcu ekonomiku. Finančná stabilita je v záujme nás všetkých,“ skonštatovala Dalia Grybauskaitė.

Plánovaná banková únia umožní podľa nej účinnejší dohľad nad bankami a ochráni daňových poplatníkov pred ďalšími nákladmi. Litva sa počas svojho predsedníctva bude zo všetkých síl snažiť dosiahnuť v tejto otázke ďalšie pokroky ešte do konca roka 2013.

Viac..  Hodnota obchodných dohôd EÚ predstavuje viac ako dva bilióny eur

V rozhovore s holandským ministrom financií sa nevenovali iba ekonomickej situácii v krajinách eurozóny, ale aj finančnej agende litovského predsedníctva Rady Európskej únie a príprave na zavedenie eura v krajine.

O nin

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

PREHĽAD: Čo čaká poslancov Európskeho parlamentu v prvej polovici roku 2020?

EÚ pracuje na celej škole legislatívnych návrhov, ktoré majú za cieľ zlepšiť životy jej občanov. …

Consent choices