Ročne sa cez eurofondy v Európe podarí rozkradnúť asi pol miliardy eur!

euro peniaze
PHOTO: Flickr.

Jednou z foriem finančných transferov od bohatších európskych krajín k chudobnejším sú eurofondy. Štandardne sa odhaduje, že ročne sa naprieč Európou darí touto formou rozkradnúť asi pol miliardy eur z eurofondov. Šéf riaditeľstva Európskej komisie pre spravodlivosť však túto sumu poopravil vyjadrením, že sa jedná „skôr o miliardy.” Zrejme nebude ďaleko od pravdy, keďže len slovenský Úrad pre verejné obstarávanie odhalil chybné eurofondové zákazky vo výške 258 mil. eur za 6 mesiacov tohto roka.

JEDNOTNÁ MENA DESTABILIZUJE EÚ

Medzi európskymi politickými špičkami panuje názorová zhoda, že záchrana eura je nutná najmä na zachránenie jednotnej Európy. Nie všetci v EÚ však majú rovnaký názor. Poľská centrálna banka napríklad avizuje presný opak. Analýza, ktorá vyšla pod jej hlavičkou upozorňuje, že jednotná mena destabilizuje celú Európsku úniu a navrhuje postupné vystúpenie jednotlivých krajín z eurozóny.

EURÓPSKA CENTRÁLNA BANKA SI NA AUDIT NAJALA KONZULTAČNÚ FIRMU OLIVER WYMAN

ECB má pochopiteľne na problém iný názor a plejádu odborníkov, ktorí eurozónu pomáhajú udržať pohromade. Aj preto si zrejme na audit 130 najväčších európskych bánk najala konzultačnú firmu Oliver Wyman, ktorá v roku 2006 vyhlásila Anglo Irish Bank za najlepšiu banku na svete. Banku, ktorá o tri roky neskôr žiadosťou o bailout takmer zbankrotovala írsky štát. Oliver Wyman tiež výrazne podhodnotila potreby rekapitalizácie španielskych bánk. Nuž, aj majster tesár sa niekedy utne, ale zdravie bankového sektora by mal možno skutočne radšej hodnotiť niekto, kto píše záver až po vykonaní analýzy.

Viac..  Komisia a India podpísali dohodu o polovodičoch

Guvernér ECB Draghi zároveň európskych politikov uistil, že bude držať úrokové sadzby nízko tak dlho, ako len bude potrebné. Len centrálni bankári vedia tlačenie peňazí pomenovať tuctom spôsobov, ktorým skoro nikto nerozumie.Draghi zároveň vyjadril presvedčenie o udržateľnosti gréckeho dlhu. Optimizmus sa síce cení, šialenstvo už o čosi menej. Grécky verejný dlh presiahol v tomto roku 160 % HDP, ale z Troiky prišla aj dobrá správa: odhad tohtoročnej kontrakcie ekonomiky v krajine sa zmiernil zo 4,2 % na 4 % HDP. Grécka ekonomika sa tak zmenšuje šiesty rok po sebe. Komisia však dáva kríze v Grécku len rok, maximálne dva. Problém je, že
túto prognózu ukazuje už piaty rok.

JÁN DINGA, INESS.

O red

Odporúčame pozrieť

hemicycle

Rokovanie o zmenách v Štrasburgu: Otváranie základných zmlúv vyvolalo diskusiu

Otvorenie zakladajúcich zmlúv o Európskej únii ublíži menším členským krajinám a teda aj Slovensku. Europoslanci …

Consent choices