Aké sú ceny bytov v Európe? Na Slovensku začínajú rásť, u susedov stále klesajú

BRATISLAVA – Ceny bytov začínajú opäť rásť! Zatiaľ síce len veľmi mierne, ale prišlo k oživeniu. Veľký záujem je o novostavby a preto sa začínajú pomaličky dvíhať aj ich ceny. Na druhej strane ale, v pohraničných oblastiach, napríklad v Maďarsku ceny aj naďalej klesajú.

Najlacnejšie nehnuteľnosti sú v Nitrianskom kraji

Developeri už všeobecne hovoria o veľkom záujme. Tam kde je veľký dopyt, teda rastie aj cena. „Momentálne sa nachádzame v trojizbovom byte v novostavbe v centre mesta. Jeho cena od začiatku roka mierne stúpla,“hovorí realitný maklér Michal Zajíček.

Najmä mladí ľudia majú totiž o byty väčší záujem. V predpredajoch dávali developeri nižšie ceny, aby ich prilákali. To sa im aj podarilo, a tak si teraz môžu dovoliť ceny o niečo zdvihnúť.

„Najlacnejšie nehnuteľnosti nájdeme naďalej v Nitrianskom regióne, tu sú trojnásobne lacnejšie ako v najdrahšom Bratislavskom kraji,“ hovorí analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

medziročná zmena cien poštová bankaPredovšetkým ľudia z okolia Bratislavy v posledných rokoch pokukujú po bývaní síce v blízkosti, ale na opačnej strane našich štátnych hraníc. V susednom Maďarsku ceny bytov a domov v druhom kvartáli medziročne poklesli o – 4,5 %. Lacnejšie ako pred rokom, a to o – 0,8 %, boli aj nehnuteľnosti v Českej republike.

Ceny nehnuteľností klesli počas druhého tohtoročného štvrťroka najvýraznejšie v Chorvátsku a to až o takmer pätinu. Chorvátsko sa borí s recesiou i prepadom cien nehnuteľností už piaty rok v rade. Situáciu na chorvátskom trhu s bývaním by pritom mohla ešte zhoršiť aj plánovaná daň z nehnuteľností. Cenový prepad pokračoval aj na španielskom realitnom trhu, kde bol v druhej štvrtine roka 2013 evidovaný medziročný pokles cien nehnuteľností o – 10,6 %. Od prasknutia realitnej bubliny v roku 2008 zlacneli nehnuteľnosti v Španielsku o takmer dve pätiny a aj v dôsledku krízy na realitnom trhu sa španielsky bankový sektor dostal do problémov, ktoré pomáhali hasiť európski partneri prostredníctvom záchranných úverov.

Viac..  Krajiny EÚ prisľúbili 7,7 miliardy eur na humanitárne účely

Pomerne dlhý je ale aj zoznam krajín, v ktorých už ceny nehnuteľností zamierili nahor. Drahšie ako pred rokom boli v druhom štvrťroku 2013 byty a domy v 12 krajinách únie [za ktoré boli údaje dostupné]. Najvýraznejšie, až o vyše 8 %, zdraželi nehnuteľnosti v Lotyšsku a Estónsku. Lotyšsko si však v rokoch 2008 až 2010 prešlo krízou na trhu s nehnuteľnosťami a tak aj napriek poslednému cenovému rastu sú lotyšské byty a domy stále o cca – 40 % lacnejšie ako pred krízou.

V Európskej únii ako celku boli v druhom štvrťroku 2013 nehnuteľnosti o – 1,3 % lacnejšie ako v rovnakom období pred rokom. V minulom roku 2012 bol v EÚ zaznamenaný medziročný pokles cien bytov a domov taktiež o – 1,3 %. Jedná sa o vážený priemer, v ktorom majú najväčšiu váhu najsilnejšie európske ekonomiky. V porovnaní s letom 2008, kedy ceny nehnuteľností v EÚ dosiahli svoj vrchol, boli v druhom štvrťroku 2013 európske byty a domy o cca – 7 % lacnejšie.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli Noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Komisia uverejňuje správu o stave Schengenu s prioritami na nasledujúci rok

Komisia predstavila správu o stave Schengenu za uplynulý rok, ktorá zároveň stanovuje nové priority na nasledujúci …

Consent choices