
Obchodné tajomstvo
Obchodné tajomstvo (známe aj ako „dôverné obchodné informácie“ alebo „nesprístupnené informácie“) využívajú spoločnosti akejkoľvek veľkosti vo všetkých odvetviach hospodárstva na ochranu širokej škály rôznych informácií. Môže ísť napríklad o proces výroby pneumatík Michelin, recept na „Pasteis de Belém“ (portugalský pudingový zákusok), technológiu a know-how, ktoré využívajú lietadlá Airbus, či algoritmus na vyhľadávanie spoločnosti Google. Obchodné tajomstvo je obzvlášť dôležité pre menšie podniky, ktoré nemajú ľudské a finančné zdroje na to, aby požadovali, spravovali a vymáhali rozsiahle portfólio práv duševného vlastníctva.
Nové pravidlá ochrany know – how
Európska komisia navrhla nové pravidlá ochrany nesprístupneného know-how a obchodných informácií (obchodného tajomstva) pred ich protiprávnym získaním, využitím a sprístupnením.
V návrhu smernice sa zavádza spoločná definícia obchodného tajomstva, ako aj opatrenia, prostredníctvom ktorých budú mať obete zneužitia obchodného tajomstva k dispozícii prostriedky nápravy. Vnútroštátne súdy budú môcť ľahšie riešiť prípady zneužitia dôverných obchodných informácií a odstraňovať z trhu výrobky, ktoré porušujú práva k obchodnému tajomstvu, a obete budú môcť ľahšie získať náhradu škody za protiprávne konanie.
V dnešnej znalostnej ekonomike sa v prípade krádeže alebo zneužitia dôverných informácií môže vážne poškodiť inovačná schopnosť spoločností a ich schopnosť konkurovať ostatným. Z nedávneho prieskumu vyplýva, že za posledných desať rokov sa jedna z piatich spoločností stretla s aspoň jedným pokusom o krádež svojho obchodného tajomstva. Podľa inej nedávnej štúdie sa tento počet zvyšuje: Počet spoločností, ktoré ohlásili krádež informácií, sa zvýšil z 18 % v roku 2012 na 25 % v roku 2013.
V platných právnych predpisoch o ochrane pred zneužitím obchodného tajomstva existujú v krajinách v EÚ zásadné rozdiely. Niektoré krajiny nemajú v tejto oblasti žiadne špecifické predpisy. Pre podniky je ťažké pochopiť a využívať systémy iných členských štátov a v prípade, že sa stanú obeťami zneužitia dôverného know-how, zdráhajú sa obrátiť na občianskoprávny súd, keďže si nie sú isté, či súdy zachovajú dôvernosť ich obchodného tajomstva. Súčasný roztrieštený systém má negatívny vplyv na cezhraničnú spoluprácu medzi obchodnými a výskumnými partnermi a je hlavnou prekážkou vo využívaní jednotného trhu EÚ ako hybnej sily inovácií a hospodárskeho rastu.
Komisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier uviedol: „Počítačová kriminalita a priemyselná špionáž sú bohužiaľ súčasťou každodennej reality podnikov v Európe. Musíme zabezpečiť, aby naše právne predpisy udržiavali tempo s vývojom a aby strategické aktíva našich spoločností podliehali primeranej ochrane pred krádežou a zneužitím. Ochrana obchodného tajomstva však nie je len o tomto. Cieľom tohto návrhu je posilniť dôveru podnikov, tvorcov, výskumníkov a inovátorov na celom vnútornom trhu v inovácie založené na spolupráci. Od investovania do nových znalostí ich už nebude odrádzať hrozba krádeže ich obchodného tajomstva. Návrh je ďalším krokom v úsilí Komisie o vytvorenie právneho rámca, ktorý pomáha inováciám a inteligentnému rastu.“
Cieľom dnešného návrhu je poskytnúť podnikom primeranú úroveň ochrany a účinné prostriedky nápravy v prípade krádeže alebo zneužitia ich obchodného tajomstva. Vyvážený a harmonizovaný systém ochrany obchodného tajomstva postavený na pevných základoch vytvorí pre podniky a výskumníkov bezpečnejšie prostredie, v ktorom môžu v cezhraničnom kontexte na jednotnom trhu vytvárať cenné know-how a technológie, udeľovať na ne licencie a navzájom sa deliť o výsledky. Zároveň uľahčí zapojenie spoločností a výskumníkov z rôznych krajín EÚ do spoločných projektov v oblasti inovácií a výskumu založených na spolupráci.