
EÚ NA SVETOVEJ SCÉNE
K postaveniu EÚ na svetovej scéne sa vyjadril predseda Výboru pre zahraničné veci, nemecký europoslanec Elmar Brok:
„V 21. storočí čelí EÚ rôznym nástrahám dnešného multipolárneho sveta. Pokiaľ chce únia zostať verná svojim európskym hodnotám, musí si byť vedomá všetkých výziev najmä v strategických partnerstvách, hlave s partnermi ako sú USA, Čína a Rusko.“
V roku 2014 to znamená, že EÚ musí aj naďalej obhajovať rolu svetovej veľmoci na medzinárodnej scéne, čo sa dá dosiahnuť jedine ak budú členské štáty jednotné v mnohých otázkach.
RUSKO
Nemecký sociálny demokrat Knut Fleckenstein, predseda Delegácie vo Výbore pre parlamentnú spoluprácu EU-Rusko:
„EÚ nemôže akceptovať, aby krajina, ktorá chce byť naším strategickým partnerom, vyvíjala politický a ekonomický tlak na ostatné krajiny, ktoré chcú s EÚ spolupracovať. Rusko v poslednej dobe používa rôzne spôsoby ekonomického a politického nátlaku na niektorých našich východných susedov. Napríklad na Arménsko, Ukrajinu a Moldavsko.“
Hlavnou výzvou vo vzťahu medzi EÚ a Ruskom bude pokračovanie v práci na spoločných cieľoch a zároveň účinne vyriešiť aktuálne problémy.
USA
Predseda Delegácie pre vzťahy so Spojenými štátmi je nemecký europoslanec Christian Ehler:
„Medzi hlavné výzvy pri príležitosti našich vzťahov s USA v roku 2014 patrí opätovné vybudovanie dôvery, posilnenie transatlantických a investičných partnerstiev.“
ČÍNA
Taliansky europoslanec Crescenzio Rivelli je predsedom Delegácie pre vzťahy s Čínskou ľudovu republikou:
„Čína spoločne s EÚ stoja na dôležitej križovatke. EÚ sa postupne dostáva z dlhovej krízy, zavádza dôležité štrukturálne reformy, zatiaľ čo v Číne môžeme sledovať rastúce napätie a samotné čínske vedenie zdôraznilo potrebu ďalších reforiem. Naše partnerstvo má pritom zásadný vplyv pre rast a prosperitu na obidvoch stranách.“