Francúzskemu prezidentovi nejde karta. Treba konať a Hollande ohlásil seknúť odvody o 30 miliárd EUR

Francois Hollande
Francois Hollande, francúzsky prezident. PHOTO: Flickr.

Chudák Hollande. Mal veru ťažký týždeň. Najskôr z nehoporazilo jeho manželku, ktorú museli s vážnym nervovým otrasom na niekoľko dní hospitalizovať. Nie, nezrútila sa z jeho 75 % dane ako niektorí iní občania – dane živia jej rodinu. Neuniesla novinku o Hollandeho aférke s akousi herečkou.

Francúzsky bulvár si pripomenul staré dobré časy Sarkozyho a v následnom ruchu skoro zanikol Hollandeho plán veľkolepých ekonomických reforiem. Už aj nejeden verejný činiteľ, napríkladprezident audítorského dvora Didier Migaud, označuje ekonomickú situáciu v krajine ako „nebezpečnú zónu“. Treba konať a Hollande ohlásil plán seknúť odvody o 30 miliárd eur a celkovo znížiť výdaje štátu medzi rokmi 2014 – 2017 o 50 miliárd eur. Asi si konečne prečítal návrh INESSu zo začiatku krízy o najdôležitejšom proti-krízovom kroku. PR mu zatiaľ príliš nevychádza – predstavitelia biznisu označili plán ako nejasný, odbory sa boja o pracovné miesta štátnych zamestnancov, a čoraz populárnejšia nacionalistka Marie Le Pen označila Hollandeho za neoliberála.

V Grécku zruční mladí chýbajú, v Holandsku sa ich boja

V Grécku zruční mladí chýbajú, v Holandsku sa ich boja. Po otvorení pracovného trhu pre Rumunov a Bulharov za prvý týždeň pracovné úrady v krajine „zaplavilo“ 21 Rumunov a 15 Bulharov. V Európskom superštáte sú niektoré národy rovné a niektoré rovnejšie. Aj mnohí britskí politici nemajú Východoeurópanov príliš v láske. Tieňový minister obchodu labouristov Chuka Umunna potvrdil, že strana môže mať záujem obmedziť voľný pohyb zamestnancov v EÚ, pokiaľ nemajú dopredu dohodnutú prácu. Dvojitá irónia, keď obmedziť slobodu hľadať prácu chce predstaviteľ strany Práce, ktorý navyše má rodičov z Nigérie a Írska. Ale taká je politika. Okrem vymýšľania, čo s migrantmi východu, časť vládnych poslancov navrhla, aby mal parlament možnosť vetovať ktorýkoľvek z európskych zákonov.

Viac..  Katarína Roth Neveďalová: Namiesto kľudu sa znovu rozdúchavajú vášne

Aj verejné inštitúcie majú zmysel pre humor. Sedemročná Austrálčanka požiadala austrálsku národnú vedeckú agentúru, aby jej vytvorila draka. Vedci chlapsky priznali, že toto zatiaľ nedokážu a verejne sa dievčatku a celej Austrálii ospravedlnili za toto zlyhanie.

Nech váš zvyšok týždňa nie je na draka!

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O red

Odporúčame pozrieť

vlajky

Začali platiť pravidlá na harmonizáciu trestných činov za porušenie sankcií EÚ

Európska komisia (EK) v správe pre médiá pripomenula, že od nedele 19. mája vstúpili do …

Consent choices