Bas Eickhout
Europoslanec za zelených Bas Eickhout PHOTO: © European Union, 2013

Balík Horizont 2030 ako záchrana životného prostredia? Kdeže, jasný krok späť, tvrdia zelení

Bas Eickhout
Europoslanec za zelených Bas Eickhout
PHOTO: © European Union, 2013

Nový energetický balík Horizont 2030, ktorý čerstvo prijala Európska komisia, je krokom späť v oblasti klimatickej politiky. Myslí si to poslanec za zelených, Bas Eickhout. Podľa neho je celý plán, ktorý má prinášať zmeny pre oblasti energetiky a zmeny klímy, veľmi neuspokojivý.

Hlavným kameňom úrazu je podľa neho klimatický cieľ na rok 2030, teda znížiť emisie skleníkových plynov o 40 percent. Zelení v Európskom parlamente totiž pôvodne žiadali viac. „Do roku 2050 musí ľudstvo znížiť emisie o 80 až 95 percent! Takže v roku 2030 budeme iba v polovici cesty – a potom nám zostane už iba dvadsať rokov,“ konštatuje Eickhout. Myslí si, že EÚ týmto krokom snahy a problém iba odsúva, ale nie reálne rieši. Napriek tomu, že zelení tušili, že to takto dopadne, sú sklamaní, zdôrazňuje europoslanec.

Ešte väčšie je ale sklamanie v otázke obnoviteľných zdrojov. Kým Zelení – Európska slobodná aliancia žiadali cieľ 30 percent na celoeurópskej úrovni, Komisia navrhuje 27 percent. Podľa Eickhouta toto číslo nie je žiadny úspech, keďže už dnes existuje reálny cieľ 20 percent do roku 2020. Navyše na národnej úrovni neexistujú žiadne ciele. „Takže netušíme, ako sa Únia na tých 27 percent vlastne dostane,“ posťažoval sa poslanec. „Návrh Komisie to nijako nešpecifikuje. Naozaj je to krok späť – a je to tiež jasný signál Veľkej Británii, že ustúpime. Vyhrali oni, nie klíma.“

 Pomoc by Zeleným mohlo priniesť Nemecko, ktoré je je európskym lídrom v obnoviteľných zdrojoch a presadzuje práve zvýšenie cieľov na národnej úrovni.

Viac..  EK: dohoda o zabezpečení odolnosti a konkurencieschopnosti výroby čistých technológií v EÚ

Aké má ešte Bas Eickhout výhrady voči návrhu Komisie? Dozviete sa z nasledujúceho rozhovoru:

 

O nin

Odporúčame pozrieť

zemny plyn

EK odporúča členským štátom pokračovať v úspore plynu s cieľom zabezpečiť dodávky a stabilizovať trhy

Úspory plynu, ktoré dosiahli podniky a občania v celej EÚ, významne prispeli k riešeniu energetickej …

Consent choices