
Rozhodoval aj nemecký ústavný súd. Prekvapenie sa opäť nekonalo, súd potvrdil legálnosť nemeckej účasti v trvalom eurovale a Fiškálnom kompakte. Vášne skôr vyvolával prezident centrálnej banky Jens Weidmann, ktorý skritizoval plán novej vládnej koalície znížiť flexibilitu pracovného trhu zavedením minimálnej mzdy a znížiť vek odchodu do dôchodku. Odmietol výzvy Nemecku zvýšiť mzdy a rozbehnúť infláciu v narážke na jeho exportné prebytky. „Prvoligový futbal sa nestane lepším, ak hráčom zavesíte na chrbty ruksaky,“ nezaprel v prirovnaní Nemca v sebe.
Britský premiér predstavil dlho ohlasované reformné body, ktoré chce presadiť v EÚ a zachrániť tak Spojené kráľovstvo v EÚ. V siedmych položkách nájdeme právo národných parlamentov na veto eurozákonov, ponechanie policajných a súdnych kompetencií v národných inštitúciách, či obmedzenie možnosti unijných migrantov žiadať sociálne dávky.
Portugalský prezident odmietol podpísať zvýšenie zdravotných odvodov pre štátnych zamestnancov a dôchodcov
V Portugalsku vláda okrem tradičných divokých južanských demonštrácií pri presadzovaní svojich zmien opakovane naráža aj na odpor svojich súdov a najnovšie aj prezidenta. Ten odmietol podpísať zvýšenie zdravotných odvodov pre štátnych zamestnancov a dôchodcov, čím sa malo získaťdodatočných 133 miliónov do rozpočtu.
Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.