Bratislava má nové trolejbusy. 39,5 mil. € išlo z EÚ

trolejbus
Predchodca nových trolejbusov. PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Prvé dva z osemdesiatky nových trolejbusov sú už vo vozovni Dopravného podniku Bratislava. Najprv sa na dvoch trolejbusoch zacvičia vodiči a od 1. mája bude na bratislavské cesty nasadených prvých 15 trolejbusov. Nákup 80 nových trolejbusov je financovaný z fondov Európskej únie, z Operačného programu Doprava.

80 trolejbusov

Dopravný podnik nakúpil 15 sólo trolejbusov, 15 trolejbusov s APU agregátom a 50 kĺbových trolejbusov s možnosťou opcie na dodávku ďalších 40 trolejbusov. Po dodaní všetkých vozidiel tak Dopravný podnik obnoví celý park trolejbusov. Podľa vedenia DPB ide o vôbec prvú takúto veľkú obnovu vozidlového parku mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave s využitím prostriedkov Európskej únie.

Všetky nové trolejbusy budú nízkopodlažné, klimatizované a vybavené kamerovým systémom. Namontovaný v nich bude aj moderný informačný systém, ktorý bude počítať nastupujúcich a vystupujúcich cestujúcich. „Dozvieme sa tak dôležité dopravné informácie, napríklad ako vyťažené jazdia trolejbusy,“ priblížil bratislavský primátor Milan Ftáčnik.

Šanca získať 250 miliónov €

Výdavky na projekt sa vyšplhali na 49 944 000 eur, z toho 39 539 000 eur ide z európskeho a štátneho rozpočtu. Podľa vedenia DPB ide o vôbec prvú takúto veľkú obnovu vozidlového parku mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave s využitím prostriedkov Európskej únie. „Prvýkrát v histórii má mesto Bratislava možnosť získať na všetky dopravné projekty takmer 250 miliónov eur. Som veľmi rád, pretože naše mesto má obmedzené možnosti na čerpanie eurofondov. Ak dnes chcete motivovať ľudí, aby začali viac využívať hromadnú dopravu, musíte im ponúknuť kvalitné služby. Preto sme hľadali riešenia, ktoré ľuďom ponúknu moderné, bezpečné cestovanie. Som presvedčený, že aj tieto nové trolejbusy tento komfort ľuďom ponúknu“povedal pri predstavení nových trolejbusov minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.

Viac..  Líder Európskej ľudovej strany chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ

Podľa vedúceho zastúpenia Európskej komisie v SR Dušana Chreneka je tento projekt dobrou ukážkou toho, ako európske prostriedky pomáhajú zlepšovať každodenný život ľuďom na Slovensku. Často sa hovorí, že Bratislava ma slabú podporu v európskych fondov. Ale okrem trolejbusov či rekonštrukcie Starého mosta sa investuje aj do vedeckých parkov, do vzdelávania a zamestnávania či do vybudovania protipovodňového systému. Takže tá podpora pre Bratislavu z európskych fondov nie je zanedbateľná,“ pripomenul.

Bratislavská doprava prioritou

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik považuje príchod nových trolejbusov za významnú podporu verejnej dopravy v meste. Navyše verejná doprava v Bratislave sa stala pre Európsku komisiu prioritou aj pre programové obdobie 2014-2020, pripomenul Ftáčnik. „Tieto trolejbusy sú rukolapným dôkazom, že kvalita verejnej dopravy v Bratislave sa zvýši. Sú dôkazom aj toho, že Bratislava môže a dokáže čerpať európske fondy. A odmenou pre nás budú spokojní cestujúci – Bratislavčania ako aj turisti,“ doplnil predseda dopravnej komisie mesta Bratislavy Jozef Uhler.

Nové trolejbusy do Bratislavy dodáva spoločnosť ŠKODA ELECTRIC, a.s., ktorá tender na nákup nových vozidiel vyhrala. Spoločnosť za 80 trolejbusov ponúkla cenu 46,772 mil. eur, po aukcii sa cena znížila na 41,620 mil. eur. Na nákup nových nízkopodlažných trolejbusov dopravný podnik získal vyše 39,5 mil. eur z Európskej únie.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Krajiny EÚ chcú o rok predĺžiť zúčtovacie obdobie pre vyplatené eurofondy z predošlého programového obdobia. …

Consent choices