Separatisti v Luhansku zamínovali budovu, prepustili rukojemníkov

ukrajina
PHOTO: Flickr.

LUHANSK – Vzbúrenci prepustili 51 rukojemníkov, napätie na východe Ukrajiny však naďalej pretrváva. Predseda ukrajinskej vlády Arsenij Jaceňuk má prehovoriť v Štrasburgu na zasadaní Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Poslanci venujú celé dnešné jednanie Ukrajine a budú diskutovať o sankciách proti Rusku. Informoval ukrajinský denník Kyjev Post.

Svoje ciele dosiahnu inak

„Znamená to, že konajú ako teroristi, uviedla ukrajinská tajná služba SBU na svojom webe. Podobné akcie sú extrémne nebezpečné, pretože ohrozujú ľudí v budove aj mimo nej. Ukrajinské bezpečnostné zložky požadujú, aby únoscovia prepustili rukojemníkov, nechali ich voľne odísť z budovy a zložili zbrane, stojí v prehlásení,“ ktoré cituje denník Kyjev Post.

Prítomným spravodajom na mieste však príslušníci okupačného komanda povedali, že žiadnych rukojemníkov nedržia a nekladú ani žiadne míny. „Svoje ciele dosiahneme inak, toto nemáme za potreby,“ povedal jeden z povstalcov.

Nezávislá republika Doneck

Vodcovia vzbúrencov oznámili, že chystajú zvolanie vlastného parlamentu Luhanskej republiky, ktorý prevezme všetku moc. Vodcovia luhanských radikálov v prehlásení navrhli kyjevskej vláde trojbodové východisko z krízy. Ruskojazyčný Luhansk žiada amnestiu pre zadržaných prorurských radikálov, usporiadaní celoštátneho referenda a vyhlásení ruštiny druhým štátnym jazykom.

Viac..  Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom

Ruskí separatisti v Donecku na východe Ukrajiny vyhlásili nezávislú republiku. Chcú sa pripojiť k Rusku a prezidenta Vladimira Putina požiadali o vojenský zásah. Demonštranti sa v Luhansku na Ukrajine zmocnili zbraní.

Jeden z hlavných predstaviteľov demonštrácie oznámil, že „od tejto chvíle je Donecká oblasť nezávislou republikou. Hurá!“ Video zverejnila vo vysielaní ruská televízia RT. Snem takzvanej republiky požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o vstup dočasného mierového kontingentu. Dav na ulici reagoval skandovaním hesiel ako „Rusko, Rusko“ a „Putin, pomôž nám“.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices