Doneck a Luhansk vyhlásili nezávislosť, chcú patriť Rusku

rusko vlajky
PHOTO: Flickr.

Proruskí radikáli vyhlásili v pondelok na základe separatistických referend nezávislosť Doneckej a Luhanskej oblasti na Ukrajine. Donecký vodca Denis Pušilin zároveň vyzval Moskvu, aby zvážila prijatie Donecka do Ruskej federácie. Kyjev ani západné krajiny nezávislosť neuznávajú. Kremeľ dal najavo, že hlasovanie rešpektuje, zdržal sa ale uznania a nereagoval ani na výzvu k prijatiu do Ruskej federácie. Európska únia po nedeľnom referende rozšírila protiruský sankčný zoznam, v ktorom sa už nachádzajú mená viac ako šesťdesiatky ľudí.

89 percent

Podľa výsledkov, ktoré zverejnili vodcovia separatistov prišli v Luhanskej oblasti k urnám štyri pätiny voličov a 96 percent z nich sa vyslovilo pre štátnu samostatnosť.

V susednej Doneckej oblasti údajne hlasovalo pre samostatnosť 89 percent ľudí pri volebnej účasti 75 percent.

Donecké vedenie údajne ustúpilo od plánu usporiadať referendum o pripojení k Rusku podľa scenára marcovej anexie Krymu. Pušilin sa po vyhlásení štátnej zvrchovanosti Donecka obrátil na Moskvu, aby zvážila začlenenie Doneckej ľudovej republiky do Ruskej federácie.

Luhanskí separatisti svojich kolegov z Donecka nasledovali vyhlásením nezávislosti svojej ľudovej republiky, ale o prijatie do Ruskej federácie doposiaľ nepožiadali.

Namiesto toho vládu v Kyjeve nabádali, aby hlasovanie rešpektovala a okamžite zaistila zmenu ústavy, ktorá zaistí federalizáciu krajiny. Je to podľa nich jediná možnosť a posledná šanca zachrániť Ukrajinu. O novom referende o pripojení k Rusku sa nehovorilo, ale zatiaľ nie je vylúčené.

Vojna armáde

Radikálnejší postup v Donecku by podľa niektorých médií mohol súvisieť s možným nedeľným prevratom vo vedení tamojších radikálov.

Viac..  Členským štátom EÚ sa nepodarilo zakázať glyfosát, strana Zelení/EFA protestuje

Nasvedčuje tomu dekrét nového vojenského veliteľa Doneckej oblasti Igora Strelkova, ktorý je plukovníkom ruskej vojenskej rozviedky GRU.

Strelkov v podstate vyhlásil vojnu ukrajinskej armáde a požiadal Rusko o vojenskú pomoc. Moskva na to doposiaľ nereagovala.

Separatistické referendum v Donecku a Luhansku doteraz nikto neuznal. Kyjev je jednoznačne proti. „Fraška, ktorú teroristi a separatisti označujú za referendum, nie je ničím iným, len propagandistickou zásterkou vrážd, únosov a násilností,“ povedal úradujúci prezident Oleksandr Turčynov.

Ilegálne referendum

Hlasovanie odsúdili aj západné štáty. Biely dom zopakoval, že ilegálne referendá neuzná a vyjadril sklamanie nad tým, že Rusko nevyužilo svoj vplyv k tomu, aby zabránilo hlasovaniu. 

Kremeľ naopak vyhlásil, že výsledky hlasovania rešpektuje. „Moskva s úctou sleduje prejav vôle obyvateľov Doneckej a Luhanskej oblasti,“ píše sa vo vyhlásení ruského prezidenta.

Niekoľko hodín po oznámení výsledkov referenda vyhlásila Európska únia novú etapu sankcií, ktoré sa dotknú trinástich ďalších osôb a dvoch spoločností spojených s ruskou anexiou poloostrova Krym. Únia tak kvôli Ukrajine uplatňuje sankcie voči viac ako šesťdesiatim ľuďom.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Dodávky ruského plynu do Európy klesli v prvej polovici novembra o takmer 7 %

Denné dodávky plynu do Európy od ruského plynárenského koncernu Gazprom klesli za prvú polovicu novembra …

Consent choices