Slavjansk pod paľbou! Deti museli opustiť mesto

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Východoukrajinské mesto Slavjansk v noci na stredu opäť čelilo ostreľovaniu. Paľba vládnych síl podľa rebelov smerovala hlavne na vlakovú stanicu a centrum mesta. Podľa listu Ukrajinska pravda ukrajinskí vojaci odrazili útoky separatistov, ktorí sa pokúšali preraziť obkľúčenie.

Napätá situácia

Národná garda ostreľuje osadu Semjonovka, slavjanskú vlakovú stanicu a centrum mesta. Nevybuchnutý granát dopadol na balkón obytného domu, povedal nemenovaný člen štábu separatistov. Situácia v meste je napätá, potýčky neutíchajú.

Podľa serveru newsru.com sa paľba sústredila na základňu rebelov. Straty medzi civilistami nie sú hlásené. Samozvaný starosta Slavjanska a jeden z vodcov miestnych vzbúrencov Vjačeslav Ponomarjov navrhol poslať deti do táborov a okolia, pretože mesto podľa jeho slov „čakajú ťažké dni.“

Stiahnutie vojsk

Interfax upozornil, že nové incidenty boli ohlásené po tom, čo ukrajinský parlament schválil memorandum mieru a porozumenia. To predpokladá ústavnú reformu, nový status ruštiny, decentralizáciu a amnestiu pre povstalcov na východe krajiny v prípade, že zložia zbrane.

Poslanci požadujú od kyjevskej vlády stiahnutie vojenských jednotiek z bojovej operácie proti separatistom. Tá začala na východe krajiny v polovici apríla. Podľa odhadu OSN si ukrajinský konflikt vyžiadal viac ako 250 obetí.

Viac..  Postavenie umelca: lepšie pracovné podmienky umelcov a kultúrnych pracovníkov

Stotisícový Slavjansk leží v Doneckej oblasti, kde separatisti vyhlásili neuznanú Doneckú ľudovú republiku.

V kuklách so samopalmi

Nepokoje ovládajú aj ulice Donecka. Úrady sa kvôli nastávajúcim prezidentským voľbám obávajú bojkotovania najmä vo východo-ukrajinských regiónoch a rozsiahlych protestov.

Separatisti v Doneckej oblasti v utorok splnili svoje vyhrážky a ohlásili „znárodnenie“ všetkých podnikov Donbasu. Oznámila to agentúra Interfax-Ukrajina s odvolaním sa na prehlásenie šéfa samozvaného parlamentu Doneckej ľudovej republiky Denisa Pušilina.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

vojak

Hliadka EÚ sa ocitla pod paľbou azerbajdžanskej armády, tvrdí Arménsko

Arménsko v utorok obvinilo azerbajdžanskú armádu zo spustenia paľby na hliadku EÚ, ktorá monitoruje situáciu …

Consent choices