Zo Slavjansku prichádzajú správy o prvých mŕtvych civilistoch

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Počas nočných bojov vo východoukrajinskom Slavjansku zahynuli dvaja civilisti. Ďalší sú zranení, oznámili proruskí separatisti. Kyjev informácie o obetiach nepotvrdil. Rebeli naznačili, že sú ochotní vymeniť skupinu pozorovateľov OBSE za väznených separatistov. Informáciu priniesol britský The Guardian.

Musia sa stiahnuť

Strety sú hlásené aj z obce Djakov, ktorá leží pri hraniciach s Ruskom. Podľa ukrajinskej armády počas nočného útoku na zariadenie pohraničnej stráže boli zranení traja vojaci.

Zatiaľ čo vzbúrenci tvrdia, že sa v Slavjansku bojovalo, v Donecku panuje relatívny pokoj. Armáda oznámila, že v noci približne 80 ozbrojencov zaútočilo na pohraničnú oblasť Djakov v Luhanskej oblasti. Vládne sily sa podľa armády ocitli pod paľbou z granátometov. Ozbrojencov nakoniec prinútili, aby sa stiahli, píše The Guardian.

Naďalej zostáva nejasný osud štyroch inšpektorov OBSE pôsobiacich v Doneckej oblasti. Skupiny, ktorú tvorí Dán, Estónec, Švajčiar a Turek, sa separatisti zmocnili v pondelok. Samozvaná Donecká ľudová republika zvažuje, že ich prepustí výmenou za rebelov, ktorých zadržali ukrajinské jednotky. Zatiaľ nepadlo konečné rozhodnutie.

Vyše dvadsať obetí

Viac..  Ministri vnútra EÚ sa dohodli zlepšiť podporu a uznávanie pre obete terorizmu

Medzitým sa čečenský vodca Ramzan Kadyrov opätovne ohradil proti obvineniam, že na vzbúrenom východe Ukrajiny bojujú zvláštne čečenské jednotky, ako tvrdí Kyjev. Pripustil, že v skupinách rebelov je podľa jeho odhadov štrnásť Čečencov, ktorí odišli na Ukrajinu z vlastnej vôle.

Ukrajinská armáda podľa ministra obrany Mychaila Kovala za posledné dni počas bojov prišla o viac než dvadsať mužov. Koval obvinil Rusko zo špeciálnych operácií na východe Ukrajiny. Podľa médií pohraničníci v noci na sobotu na hraniciach v Luhanskej oblasti zaistili niekoľko vozidiel, v ktorých boli zbrane a munícia.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

EÚ nezabúda na pamiatku obetí totalitných a autoritárskych režimov

Pamiatka obetí totalitných a autoritárskych režimov nezostáva zabudnutá. V utorok, pri príležitosti Európskeho dňa spomienky …

Consent choices