
J-C Juncker si zaknihoval zásadné víťazstvo, keď ho posledný júlový piatok 26 z 28 členských štátov nominovalo ako nového Prezidenta Európskej komisie. Proti bolo len Maďarsko a Británia, pritom David Cameron bol hlavný strojca piatkového hlasovania. Až prekvapujúca jednota európskych politikov vyslúžila Cameronovi v nemeckých médiách titul „najosamelejší muž Európy“. Juncker ešte bude musieť prejsť hlasovaním v europarlamente.
Jeho víťazstvo je napriek istému váhaniu socialistickej frakcie veľmi pravdepodobné. Kandidát socialistov Martin Schulz totiž vyhral hlasovanie o post predsedu europarlamentu a stal sa prvým predsedom, ktorý obhájil tento mandát.
Niektoré staré známe tváre sa naopak sťahujú z pozícií. Komisár pre hospodárstvo a jedna zo známejších osobností eurokrízy Olli Rehn, „pani regulácia“ Viviane Reding, a dvaja ďalší komisári sa vzdali pozícií, keďže chcú zaujať miesto europoslancov.
Jedným z mála reálnych výsledkov týchto politických rošád v Bruseli je posmelenie „južanských“ krajín. Graziano Del Rio, hlavný poradca talianskeho premiéra, v médiách triumfálne ohlásil víťazstvo Talianska v boji za flexibilnejšie rozpočtové pravidlá. Táto krajina ekonomicky stagnuje už zhruba 15 rokov a za ten čas „prorastové investície“ dopomohli k rastu jedine dlhu nad úroveň 130% HDP. Napriek tomu vraj potrebujú viac priestoru na verejné výdavky.
Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.