Obmedzenie lovu sleďov je zrušené! Európska komisia povolila lov

rybolov
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Opatrenia, ktoré prijala Európska komisia v auguste 2013, týkajúce sa neudržateľného rybolovu na slede boli zrušené.

Rozhodnutie prišlo po tom, čo sa schválilo, že lov sleďa obyčajného sa v roku 2014 na Faerských ostrovoch zníži na 40 000 ton. Táto úroveň je podstatne nižšia ako lov sleďov v roku 2013. Súčasné vedecké hodnotenia potvrdili, že už nie je ohrozené úsilie o zachovanie zásob pobrežných štátov.

Podľa EÚ je 40 000 ton legitímny podiel aj vzhľadom na to, že už nie je ohrozená udržateľnosť populácie sleďa obyčajného. Tejto témy sa však budú týkať aj konzultácie medzi piatimi pobrežnými štátmi, ktoré sa uskutočnia na jeseň. Ústrednou témou bude rozdelenie populácie a vzájomné dohody o prístupe do lovísk.

Viac..  Komisia schválila štátnu pomoc od siedmich členských štátov vo výške 6,9 miliardy eur na podporu vodíkovej infraštruktúry

Zrušenie opatrení predstavuje akýsi čistý štít vo vzťahoch medzi EÚ a Faerskými ostrovmi. Faerské ostrovy môžu byť v budúcnosti potenciálny strategický partner v severnom Atlantiku. Európska komisárka pre námorné záležitosti a rybné hospodárstvo, Maria Damanaki, sa plánuje stretnúť s ministrom pre rybolov na Faerských ostrovoch a stanoviť tak novú éru spolupráce v tejto oblasti. 

O vik

Odporúčame pozrieť

Faerske ostrovy

V Európe možno vznikne nový nezávislý štát

FAERSKÉ OSTROVY / Zatiaľ čo väčšina Škótov v septembri 2014 v referende nezávislosť odmietla odchod …

Consent choices