Rozpočet EÚ na rok 2015: Vezmite späť svoje politické záväzky s peniazmi! Naliehajú europoslanci na ministrov

PHOTO: Ilustračné Flickr.

Verzia Rady o návrhu rozpočtu EÚ na rok 2015 nezohľadňuje svoj ​​vlastný politický záväzok podporiť hospodársky rast a tvorbu pracovných miest, povedali poslanci po tom, čo zástupca predsedníctva Rady, Enrico Zanetti, prezentoval na septembrovom plenárnom zasadnutí.

Členské štáty EÚ navrhujú rozpočet vo výške 145, 077 miliárd eur v záväzkoch a 139, 966 miliárd eur v platbách, teda o 552-tisíc eur menej v záväzkoch a o 2,1 miliárd eur menej v platbách v porovnaní s pôvodným návrhom Komisie.

Škrty v raste, zamestnanosti a financovaní výskumu

Najhlbšie škrty Rady sa týkajú programov pre zvýšenie konkurencieschopnosti Európy a stimulácie rastu a tvorby pracovných miest. Finančné prostriedky na veľké infraštruktúrne projekty sa výskum znížili o 1,3 miliardy eur.

„Chceme, aby sa Európa dostala z krízy a stala sa konkurencieschopnou pomocou rozvoja ekonomiky založenej na vedomostiach. Na to je potrebné posilniť výskum a vývoj, ako aj vzdelávacie programy “, povedal Eider Gardiazábal Rubial, poslanec Európskeho parlamentu, k návrhu rozpočtu na rok 2015.

Rada znížila rozpočet aj pre vonkajšie politiky EÚ, najmä finančné prostriedky určené na riešenie kríz, ako sú tie v Sýrii a Palestíne, a tiež v rámci pomoci susedom v úzkych, ako je Ukrajina. Ministri tiež znížili rozpočet na program ochrany životného prostredia o 16,9 milióna eur. Jediné oblasti, ktoré zostali členskými štátmi prakticky nedotknuté, sú poľnohospodárstvo a štrukturálne fondy.

Viac..  Obavy v europarlamente sú. Vo vláde SR máme aj extrémistov, hovorí Martin Hojsík

Horizont 2020, najväčší program inovácie a výskum EÚ bude teda niesť ťarchu škrtov Rady pre rok 2015, a to napriek jeho nedávnemu prísľubu investovať do hospodárstva budúcnosti.

Po predložení stanoviska Rady má teraz Parlament 42 dní na hlasovanie o vlastnom postoji. Konečné hlasovanie Parlamentu a Rady o rozpočte na budúci rok je naplánované na 26.novembra.

O tib

Odporúčame pozrieť

Krajiny EÚ schválili všeobecný rozpočet Únie na rok 2024

Ministri členských krajín EÚ v pondelok schválili spoločný text o všeobecnom rozpočte EÚ na rok …

Consent choices