Plynu je menej, má však byť lacnejší

plyn
PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Ministerstvo hospodárstva prišlo so zaujímavým paradoxom. Napriek tomu, že v ostatných dňoch k nám z Ruska tečie menej plynu, jeho ceny by mali klesnúť o päť percent.

Napriek súčasným problémom s dodávkami plynu na Slovensku to ale vyzerá tak, že na budúci rok zaň budeme platiť o niečo menej. Jedným z dôvodov je fakt, že chýbajúci plyn z Ruska sa nám podarilo čiastočne nahradiť.

Dobrá správa prišla aj z Bruselu, ktorý prisľúbil kompenzovať škody spôsobené krátením dodávok z Ruska. Plynová vojna by tak nemala naše domácnosti negatívne zasiahnuť.

„Zmluva s Gazpromom je uzatvorená na najbližšie dva roky. Je dlhodobá a stabilná, má stanovené ceny. Preto si môžeme dovoliť vyhlásiť, že tu je manévrovací priestor pre Slovenský plynárenský priemysel, ako aj pre Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, a mohol by hýbať s cenami,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.

Viac..  EÚ potvrdzuje obchodnú podporu Ukrajine a Moldavsku

Očakáva sa, že menej plynu k nám bude z Ruska tiecť po celú zimu. Predlžovanie tohto stavu by však finančne ublížilo predovšetkým Moskve.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Sefcovic

Eurokomisia zaznamenala veľký záujem o päťročnú možnosť spoločných nákupov plynu

Výkonný podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič oznámil, že EK má vynikajúcu odozvu na novú …

Consent choices