Brusel rieši, koľko rýb budeme môcť vyloviť z Atlantiku a Severného mora

PHOTO: Flickr.
PHOTO: Flickr.

Komisia prišla s možnosťami rybolovu pre Atlantický oceán a Severné more v budúcom roku. Jedná sa o každoročný návrh pre množstvo morských živočíchov, ktoré môžu rybári uloviť v európskych vodách. Povolené kvóty sú výsledkom spoločnej rybárskej politiky a tiež snahou zmaximalizovať výnosy z tohto odvetvia. Nariadenie sa bude týkať aj Nórska, ktoré nie je členom EÚ.

Všetky výlovy by mali ostať na hranici takzvaného maximálneho udržateľného výnosu. O návrhu sa bude ďalej diskutovať na zasadnutí Rady ministrov pre rybolov v polovici decembra. Do platnosti by mal vstúpiť v januári budúceho roka.

Nejednoznačné čísla sú v prípade rybolovu, ktorý zdieľame s nečlenskými krajinami. Jedná sa o Nórsko, Faerské ostrovy, Grónsko, Island a Rusko. Brusel v tomto smere vydáva limity na základe vedeckých odporúčaní. U vysoko migrujúcich druhov, akým je tuniak, Komisia rešpektuje rozhodnutia regionálnych rybolovných organizácií. Tie sa následne aplikujú do právnych predpisov EÚ.

Viac..  Neviete zohnať opravára spotrebičov? Europoslanci prijali smernicu, ktorá to zmení

Celkové prípustné výlovy sa vyjadrujú v tonách alebo číslach. Komisia pripravuje v spolupráci s vedcami národné kvóty, ktoré vyplývajú zo stavu populácie. Keď sa táto hranica dosiahne, krajina by mala ukončiť rybolov.

O ruz

Odporúčame pozrieť

Európska komisia hodnotila aj Slovensko. Je to pomerne smutné čítanie, reaguje Jozef Mihál. VIDEO

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices