Rajendra Pachauri o klimatických zmenách: Musíme konať práve teraz

klimatické zmeny
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Naša planéta by sa do roku 2100 mohla ohriať o 4,8 °C a hladina mora by mohla stúpiť o 82 centimetrov. Vyplýva to z piatej hodnotiacej správy, ktorú túto nedeľu publikoval Medzivládny panel o zmene klímy (IPCC). Tento orgán, ktorý existuje pod záštitou OSN, získal v roku 2007 Nobelovu cenu za mier. Ešte pred začatím dnešnej konferencie, ktorú organizuje parlamentný Útvar vyhodnocovania vedecko-technických možností (STOA), sme sa porozprávali so šéfom IPCC Rajendrom Pachaurim.

Ako môže Európsky parlament napomôcť prijatiu klimatického paktu, o ktorom sa bude rokovať na decembrovej klimatickej konferencii v Lime a budúcoročnej konferencii v Paríži?

Dúfam, že Európsky parlament ako aj ostatní európski hráči si preštudujú vedecké zistenia obsiahnuté v našej hodnotiacej správe a upozornia na ne činiteľov, ktorí budú prijímať rozhodnutia. To by bolo významným prínosom.

Medzi rozvinutými a rozvíjajúcimi sa krajinami existujú dlhotrvajúce rozdiely v chápaní toho, ako si prerozdeliť zodpovednosť za znižovanie emisií. Existuje na tento problém nejaké riešenie?

Práve toto je dôvodom, prečo sa rokovania tak vlečú. Som presvedčený, že každý z nás si musí uvedomiť, že všetci sme obyvatelia tej istej planéty a dopadom klimatických zmien sa nevyhneme.

Európska únia má na celosvetovej scéne obrovský vplyv. Najlepšie by bolo, keby sa jej podarilo ísť príkladom pre zvyšok sveta. Ak by ste dokázali zaručiť, že mnohé z vašich riešení je možné uviesť do života, ak budú uskutočniteľné bez toho, aby ohrozili ekonomiku, predstavovalo by to veľmi silné posolstvo.

Viac..  ESĽP: Klimatickí aktivisti zažalovali vlády v prípade klimatickej zmeny

Aké argumenty máte pre tých, ktorí neveria, že klimatické zmeny sú spôsobené ľudskou činnosťou?

Každý má právo mať svoj vlastný názor, no v súčasnosti majú aj tak najväčšiu váhu vedecké stanoviská. Jasne sme sa vyjadrili, že otepľovanie, ktoré sa odohráva od polovice minulého storočia, je veľmi pravdepodobne zapríčinené ľudskou činnosťou. Keď hovoríme o vysokej pravdepodobnosti, máme na mysli pravdepodobnosť vyššiu ako 95 %.

Práve toto by malo podľa mňa ľudí presvedčiť. Dúfam, že si uvedomia, že klimatické zmeny a ich dôvody sú vedecky podložené. Keď to pochopia, budeme sa môcť posunúť ďalej. Potrebujeme konať práve teraz.

Klimatická konferencia sa bude konať od 1. do 12. decembra v peruánskej Lime. Členovia výboru pre zahraničné prostredie budú o 15.00 hlasovať o návrhu uznesenia o tejto konferencii.

O ram

Odporúčame pozrieť

emisie

EÚ smeruje k schváleniu emisnej normy Euro 7, vzali do úvahy aj pripomienky Slovenska

Únia zobrala do úvahy pripomienky Slovenska a siedmich ďalších štátov. Limity pre osobné aj nákladné …

Consent choices