Štefanec
Ivan Štefanec, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Ivan Štefanec: Daňové úľavy pre Duslo Šaľa budem ostro sledovať

Štefanec
Ivan Štefanec, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Ivan Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu za stranu SDKÚ-DS plánuje sledovať problém daňových úľav pre Duslo Šala, ktorý rieši Komisia.

Ako je možné, že Únii chýba 25 miliárd eur?

Štáty neplatia svoje záväzky. Je dôležité rozdeliť jednu vec. Tou je postavenie rozpočtu, ktorý schvaľuje Európsky parlament, kde dávame striktný dôraz na to, aby sme nevytvárali akýkoľvek deficit. Parlament neschvaľuje deficitné hospodárenie, schvaľuje minimálne vyrovnané hospodárenie. Na druhej strane z hľadiska nedodržania záväzkov členských štátov vznikajú veľké záväzky a nesplatené záväzky, ktoré vytvárajú dlhy. Tie tlačí Únia ako balvan dopredu. Je potrebné to vyriešiť a nájsť systémové riešenia, aby sa táto situácia zmenila. Nie je to problém z hľadiska postavenia rozpočtu, ale problém platobnej disciplíny členských štátov, za ktorý je zodpovedná Európska rada. Z pozície Európskeho parlamentu budeme apelovať aj na Radu, aj na členské štáty aby zlepšili disciplínu, a aby sa táto situácia neopakovala. V takýchto prípadoch má Komisia aj Parlament zviazané ruky pri realizácií priorít, ktoré chce každá inštitúcia vybavovať.

Aká je aktuálna situácia ohľadom problému Duslo Šala?

Súčasná vláda navrhuje, aby Duslo Šala dostalo najväčšie daňové úľavy počas najbližších desiatich rokov vo výške 58,5 milióna eur. Schválené to zatiaľ nie je, pretože to schvaľuje Európska komisia. Za posledných 12 rokov je to ale najväčšia daňová úľava na Slovensku. Presvedčili sme sa aj na osobnom stretnutí s podpredsedom Komisie, že tento prípad je predmetom skúmania zo strany Komisie. Vzhľadom na selektívne zaobchádzanie, keďže bol zákon zmenený len pár dní pred tým ako Duslo Šala požiadalo o štátnu pomoc, vznikajú veľké podozrenia. Nový zákon, ktorý bol v roku 2013 nastavený tak, že sa pri tejto štátnej pomoci musia vytvoriť nové pracovné miesta bol zmenený a od 1.mája 2014 to už nie je nutné. Považujem to za účelovú zmenu. Existujú veľké podozrenia z konfliktu záujmov, keďže súčasný minister hospodárstva v minulosti podnikal so súčasným majiteľom Duslo Šala. Do konca októbra má slovenská strana na požiadanie Komisie dodať všetky údaje a Komisia sa následne vyjadrí či schvaľuje, alebo neschvaľuje túto pomoc.

Viac..  Ivan Štefanec netradične v kroji: Pozrite si môj sumár týždňa. VIDEO

Z vášho pohľadu je pre Slovensko výhra zvolenie Maroša Šefčoviča za podpredsedu Komisie pre energetickú úniu?

Je. Myslím si, že je to lepšie portfólio, aj keď nie z hľadiska objemu zdrojov ale z hľadiska pozície. Je to pozícia podpredsedu Komisie a pozícia zodpovedná za energetickú úniu, čo je jedna z hlavných tém celej EÚ na päť rokov. Ak beriem do úvahy skutočnosť, že konflikt na Ukrajine je teraz prioritou nielen pre Slovensko, ale aj pre zahraničnú politiku EÚ, a vôbec pre zabezpečenie mieru na Európskom kontinente, tak táto pozícia stúpa ešte viac na význame. Hlavne v súvislosti s potrebou zabezpečenia energetickej bezpečnosti a zníženia našej energetickej závislosti od ruských zdrojov, čo je úvaha na dlhšie obdobie.  Je ale potrebné tvrdo a poctivo pracovať s diverzifikáciou zdrojov a diverzifikáciou ciest pre tieto zdroje.

V Európskom parlamente ste nováčikom, máte už ale za sebou nejedno plenárne zasadnutie. Ako sa vám pracuje s odstupom času v porovnaní so Slovenskom?

Je to veľmi dobrá skúsenosť. Som za ňu vďačný, pretože cítim, že ma posúva ďalej do prostredia, ktoré je dynamické, zaujímavé, ktoré sa stále mení a do prostredia, ktoré rozhoduje o budúcom smerovaní Únie. Som súčasťou najväčšieho klubu, ktorý rozhoduje o najdôležitejších veciach. Mám na mysli Stranu ľudovcov a kresťanských demokratov. Človek si ešte viac uvedomí, aj v porovnaní s národným parlamentom, že politika je o spolupráci, o dohode, pretože sám človek nezmôže nič. Nikto nemá väčšinu, ani tá najväčšia krajina, ani tá najväčšia skupina. Keď chceme niečo dokázať a presadiť, tak musíme kolegov presvedčiť, preto je to o častých stretnutiach a argumentáciách, o hľadaní konsenzu a dohody.

Ďakujeme za rozhovor, pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk odpovedal europoslanec Ivan Štefanec.

O vik

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Cestovný ruch je šancou pre chudobné regióny Slovenska

Pred dvadsiatimi siedmymi rokmi sa Valné zhromaždenie Svetovej organizácie cestovného ruchu  rozhodlo ustanoviť 27. september …

Consent choices