
4,7% rozpočtu EÚ za rok 2013, teda asi 7 miliárd eur, sa nepoužilo správne alebo nemalo byť nikdy vyplatených. Ide o podvody, plytvanie alebo zlé riadenie?
Aj keď Európsky dvor audítorov tvrdí, že účty EÚ sú hodnoverné, v rámci platobných transakcií sa stále objavujú prípady nedodržiavania pravidiel.
Okrem toho sa vyskytujú aj nedostatky vo vytipovaní správnych projektov, ktoré majú byť financované. Vitor Caldeira, predseda Európskeho dvora audítorov tvrdí, že miera chybovosti je stále vysoká a situáciu komentuje slovami „potrebujeme, aby členské štáty a európske inštitúcie pozornejšie sledovali, ako využívajú európske peniaze a na čo ich vynakladajú. Potrebujeme míňať rozumnejšie.“
K chybám dochádza aj preto, lebo tí, čo žiadajú financie, nespĺňajú všetky stanovené požiadavky. Keby členské štáty využívali všetky dostupné informácie, aby zabránili chybovým situáciám, miera chybovosti by klesla z takmer 7% na 2%. Podľa Caldeiru nepotrebujeme komplikovanejšie pravidlá ani viac kontrol, treba iba aplikovať už platné pravidlá a zamerať sa na dosahovanie výsledkov.
Viac informácii o správe Dvora audítorov o plnení rozpočtu EÚ za rok 2013 sa dozviete v priloženom videu.