štefanec
Ivan Štefanec, slovenský europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Europoslanec Štefanec: Robert Fico by sa mal správať ako chlap

štefanec
Ivan Štefanec, slovenský europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Verejné vyhlásenia predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica, ktoré odzneli v utorok, sú natoľko závažné, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák k nim musí zaujať oficiálne stanovisko, myslí si poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (SDKÚ-DS, EPP).

„Robert Fico verejne spochybňuje naše záväzky vyplývajúce zo spojeneckých zmlúv, napríklad povinnosť navýšiť rozpočet pre obranu, odmieta označiť Rusko za vinníka súčasnej situácie na Ukrajine a púšťa sa do nezmyselných geopolitických úvah. Ak je skutočne o svojich slovách a zisteniach presvedčený, mal by sa správať ako chlap a prezentovať ich pred našimi partnermi v Európskej únii a v NATO,“ uvádza Štefanec.

Podľa neho už dnes musí ako europoslanec čeliť otázkam o skutočnom zmýšľaní Roberta Fica a politickom smerovaní Slovenskej republiky v čase, keď celý demokratický svet jasne odsudzuje ruskú agresiu a neakceptovateľnú anexiu územia suverénneho štátu.

„Aj pre občanov Slovenskej republiky, ktorí sú už zo strany premiéra zvyknutí na rôzne slovné excesy, je ťažké vyznať sa v tom, kedy hovorí ako premiér a kedy ako súkromná osoba. O to ťažšie je jeho dvojtvárnosť pochopiteľná pre zahraničných predstaviteľov.“ dodáva.

Viac..  Michal Wiezik: Komisia odmietla predložiť legislatívu na zlepšenie podmienok chovaných zvierat

Minister zahraničia Lajčák by namiesto arogancie voči novinárom mal zaujať k vyjadreniam svojho nadriadeného jasné stanovisko, prípadne ich uviesť na pravú mieru. V opačnom prípade podľa Štefanca hrozí, že Slovensko sa vo vnímaní zahraničia postupne dostane na úroveň Maďarska.

„Chápem, že Miroslav Lajčák je v zložitej situácii. Ak si však chce zachovať svoju povesť profesionála a neskĺznuť na úroveň smutne známych Mečiarových ministrov, musí v záujme dobrej povesti našej krajiny konať,“ uzatvára Štefanec.

 

O ram

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Europoslanci prijali nový obchodný nástroj na ochranu EÚ pred ekonomickým vydieraním

Nový obchodný nástroj má slúžiť predovšetkým ako odstrašujúci prostriedok, Únii však umožní bojovať proti hospodárskemu …

Consent choices