Nová švédska socialistickozelená vláda stroskotala hneď na úvodnom rozpočte

svedsko
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Do roka a do dňa, vraví sa v rozprávkach. Rozprávka pre švédsku vládu trvala len dva mesiace. Keď začiatkom októbra nastúpila menšinová socialisticko-zelená vláda (podporovaná švédskymi komunistami a čiastočne nacionalistami), bola to udalosť. Po ôsmich rokoch nahrádzali relatívne úspešnú stredo-pravú vládnu koalíciu.

Nová vláda však stroskotala hneď na úvodnom rozpočte. Nacionalistickí Švédski demokrati podporili opozičný návrh a vláda následne rezignovala. Prekvapenie minulých volieb – Švédski demokrati –očakávajú od predčasných volieb ďalšie posilnenie svojej pozície a označujú ich za „referendum o imigrácii.“ Imigrácia sa tak po Británii a Nemecku stáva témou dňa v ďalšom členskom štáte.

Vo Švédsku je zima, drahý alkohol a nemajú euro, preto sa radšej pozrime na politiku inej krajiny – Španielska. V Štátoch PIIGS zažívajú boom antiestablishmentové strany. V Grécku SYRIZA, v Taliansku Hnutie 5 hviezd, vo Francúzsku Le Penová a v Španielsku – Podemos.

Politická strana, ktorej názov sa prekladá ako „Môžeme“ vznikla len v januári tohto roku. Avšak už v európskych voľbách získala slušných 8% a 5 španielskych kresiel. Vo volebných prieskumoch stúpa mesiac za mesiacom a už ohrozuje aj vedúcu pozíciu strany súčasného premiéra.

Pre Španielsko je kľúčové dohodnúť s ostatnými krajinami zmenu riadenia eura

Skutočnú silu budú musieť ukázať až v parlamentných voľbách, ktoré budú v decembri budúceho roka. Ale všetci obyvatelia eurozóny by mali situáciu sledovať už teraz. Program tejto ľavicovej strany je podobne ako u jej súputníkov z iných krajín skôr živelný, v jednom ale majú jasno. Podľa ekonomického programu, zverejneného minulý týždeň, je nepriateľom číslo jedna euro, doslova „myšacou pascou“. „Pre Španielsko je kľúčové dohodnúť s ostatnými krajinami zmenu riadenia eura.“ Hádam nie dodržiavanie pravidiel a zastavenie zadlžovania eurozóny? Iste že nie, práve naopak. Fiškálne pravidlá by mali byť „flexibilnejšie“ a ECB by mala „priamo financovať krajiny“. Pre pripomenutie, ECB nemá iný zdroj na financovanie ako tlačiarne peňazí.

Viac..  J. Nagel: ECB musí odolať pokušeniu predčasného zníženia sadzieb

Podobným smerom bude svoj predvolebný program ťahať aj súčasná vláda Mariana Rajoya. Na parížskom stretnutí sa s premiérom Hollandem zhodli, že fiškálne pravidlá „by sa mali prispôsobiť ekonomickej situácii.“

Netreba sa pozastavovať nad tým, že to nedáva zmysel – je to ako prispôsobiť dopravné značenie nehode. Netreba sa nad tým vlastne pozastavovať vôbec. Po aktuálnom opätovnom odložení trestu pre Francúzsko za porušenie rozpočtových pravidiel sa na nejaké pravidlá už nikto nemôže seriózne hrať. Podstatnejšie je neustále tlačenie ECB k tomu, aby začala financovať politické sľuby národných vlád.

Prípadné víťazstvo Podemos v decembri 2015 (a gréckej SYRIZA do jari 2015) by mohlo byť zlomovým momentom, keď sa Európa bude rozhodovať medzi radikálnymi krokmi (napr. odpísanie časti dlhov problémových krajín), alebo absolútnym rezignovaním na nekonečné financovanie periférie.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Odporúčame pozrieť

J. Nagel: ECB musí odolať pokušeniu predčasného zníženia sadzieb

Inflácia v eurozóne zostáva tvrdohlavo vysoká. Európska centrálna banka (ECB) by preto mala odolať akémukoľvek …

Consent choices