
Louis Michel pôsobil ako minister zahraničných vecí a ako európsky komisár pre rozvoj a humanitárnu pomoc. Veľmi dobre pozná situáciu v Konžskej demokratickej republike a celkovo v Afrike.
„Celé desaťročie nás ťažilo zlé svedomie a niekdajšie kolonialistické krajiny vytvárali rozvojové stratégie postavené na princípe charity, čím sa predlžoval vzťah závislosti. Vždy som trval na skončení takéhoto vnímania vzťahu závislosti medzi darcom a príjemcom. Dnes sa malými krôčikmi tento vzťah stáva vyrovnanejším, zastávame skôr pozíciu partnerov než pozíciu darcu a príjemcu,“ myslí si Louis Michel.
Cieľom rokovaní je zabezpečiť občanom afrických štátov rovnaký prístup k spravodlivosti, administratíve, zdravotníctvu, vzdelaniu, ale aj ku kultúre. Podľa Louisa Michela má Spoločné parlamentné zhromaždenie z pohľadu demokracie celkom výnimočný osvetový vplyv. Oficiálna rozvojová pomoc je v kompetencii členských štátov.
Závery trojdňových rokovaní zavŕšilo uznesenie o ebole, ktoré bude dôrazne požadovať zvýšenie prostriedkov pre vedecký a medicínsky výskum. V Afrike tiež pôsobia teroristické skupiny, ktoré páchajú ohavné činy. „Musíme cez spravodajské služby aj cez vojenské prostriedky pomôcť a posilniť políciu…pomôcť tiež treba na sociálnej úrovni,“ zdôraznil poslanec Michel.
„Afrika má mimoriadny potenciál, ktorý sa dá rozvíjať iba ak funguje štát. Trhové hospodárstvo nemôže fungovať bez štátu, ten musí rozdeľovať vytvorené bohatstvo. A to dnes úplne absentuje,“ konštatuje Louis Michel. Krajiny AKT si začínajú správne uvedomovať svoju politickú váhu, ktorá má aj hospodárske dôsledky.
Viac sa dozviete v priloženom videu: