Europoslankyňa Marisa Matias. PHOTO © European Union 2014

Politická nestabilita v Egypte, zverstvá v Nigérii. Únia sa chystá zakročiť

Europoslankyňa Marisa Matias. PHOTO © European Union 2014
Europoslankyňa Marisa Matias. PHOTO © European Union 2014

Podľa europoslankyne Marisy Matias by EÚ mala pomôcť stabilizovať situáciu v Egypte, kde naďalej pretrváva ťažká politická situácia. Predsedkyňa delegácie pre krajiny Mašreku (označenie pre štáty arabského sveta, pozn. red.), ktorého súčasťou je aj Egypt, povedala: „Musíme podporiť transformačný proces a EÚ by to mohla ako prostredník navrhnúť sama.“ Poslanci uplynulý týždeň diskutovali o situácii v Egypte s Federicou Mogherini, vysokou predstaviteľkou únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. O uznesení budú ešte hlasovať a tiež budú diskutovať o situácii v Nigérii.

Egypt

Egypt sa v marci a apríli 2015 pripravuje na parlamentné voľby. Podľa Marisy Matias by EÚ mohla zohrávať dôležitú úlohu ako sprostredkovateľ tým, že bude spolupracovať na národnom politickom zmierení so všetkými stranami. „Egypt je v zložitom procese ukončenia krízy po období vysokej nestability. Mali by sme podporovať občiansky mier a konanie parlamentných volieb je pozitívny krok. Cieľmi by malo byť dosiahnutie politického a sociálneho zmieru, čelenie terorizmu a ochrana ľudských práv.“

Nigéria

Viac..  Európska komisia schválila akvizíciu US Steel spoločnosťou Nippon Steel

Poslanci budú tiež s Mogherini diskutovať o situácii v Nigérii, v nadväznosti na nedávne zverstvá, ktoré sa stali na severe krajiny. Minulý týždeň Boko Haram zaútočili na rybárske mestečko Baga a odhaduje sa, že zavraždili až 2000 ľudí. Ďalší ľudia nedávno zomreli na trhu pri samovražednom útoku. Hlasovanie o uznesení je plánované na február.

O tib

Odporúčame pozrieť

EÚ ohlásila vyše sedem miliardovú pomoc pre Egypt

Európska únia poskytne Egyptu do konca roka 2027 finančnú pomoc vo forme pôžičiek a dotácií …

Consent choices