Európska centrálna banka uvoľňuje peniaze. Prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania sa snaží o stimulovanie domácej ekonomiky a podporu hospodárstva. Reakcie europoslancov sa líšia.
„Kvantitatívne uvoľňovanie nepovedie k želanému zvýšeniu miery rastu, pretože ak to porovnáme s USA, nám chýba deregulácia a liberalizácia pracovného trhu aj iných trhov. Preto sa sústreďujeme na štrukturálne reformy, ktoré musia urobiť krajiny ako Taliansko a Francúzsko,“ povedal Michael Theurer z Aliancie liberálov a demokratov pre Európu.
Gunnar Hӧkmark z Európskej ľudovej strany sa pýta: „Bude vďaka kvantitatívnemu uvoľňovaniu Európa konkurencieschopnejšia? Podnieti to ďalšie investície? Doteraz sme to nezaznamenali.“
Nie všetci ale odsudzujú tento krok. Elisa Ferreira z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov hovorí: „Veľmi ma teší, že pán Draghi urobil tento krok. Mal na to veľmi dobré dôvody. Jeho mandát je jasný, inflácia má byť na úrovni 2 %, ale inflácia je takmer nulová, v niektorých členských štátoch až negatívna. Takýto stimul hospodárstva bol skutočne potrebný.“
Viac sa dozviete v priloženom videu: