Brusel už ustupuje Grécku. Predseda komisie Juncker chce stiahnuť trojku

Grécko
PHOTO: Flickr.

PARÍŽ – Nemecký denník Handelsblatt zároveň s odvolaním sa na zdroje z Európskej komisie informoval, že predseda komisie Jean-Claude Juncker chce zastaviť misiu trojky medzinárodných veriteľov v Grécku.

„Musíme rýchlo nájsť alternatívu,“ uviedli zdroje z EK. Berlín bol pripravený na zmenu opatrení medzi Európskou komisiou, ECB, MMF a Aténami, keďže ich nová vláda v Aténach považuje za urážku gréckej suverenity a prijatie všeobecnejších ekonomických cieľov, cituje denník Handelsblatt nemenované nemecké vládne zdroje.

To by bolo možné, keby by Grécko zotrvalo pri pôvodných reformách a šetrení, píšu ekonomické noviny. Nová ľavicovo orientovaná vláda gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa však vyhlásila, že chce ukončiť dohodu o pomoci a nebude spolupracovať s inšpektormi v Aténach.

Odpis dlhu

Hovorí, že chce vyjednávať priamo s európskymi úradmi a MMF o novej dohode, ktorá povolí znížiť dlh. Ten predstavuje sumu viac ako 175 percent gréckeho HDP.

Juncker, ktorý sa ma stretnúť s Tsiprasom, povedal v stredu v Bruseli, že nie je pripravený akceptovať žiadny priamy odpis z gréckeho verejného dlhu.

Francúzsko pomôže Grécku dosiahnuť s medzinárodnými veriteľmi dohodu. Povedal to v nedeľu francúzsky minister financií Michel Sapin. Podľa jeho slov je legitímne, že Grécko má obavy súvisiace s dlhom a taktiež to, že sa pokúša zmierniť záťaž, ktorá je s týmto dlhom spojená. „Áno, dlh je témou,“ povedal Sapin po rozhovoroch so svojím gréckym rezortným kolegom Yanisom Varoufakisom.

Viac..  Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku sa stretol s predsedom NR SR

Bez eura bez budúcnosti

Sapin zároveň zdôraznil, že miesto Grécka je v eurozóne. Už skôr počas nedele Sapin vyhlásil, že Grécko nemá bez eurozóny žiadnu budúcnosť. „Ak vláda povie, že chce ostať v eurozóne, je to správne. Grécko nemá bez eura budúcnosť,“ povedal Sapin pred stretnutím s Varoufakisom.

Sapin v nedeľu opäť odmietol odpisovanie dlhu. „Nebudeme anulovať. Môžeme rokovať, môžeme celý proces zdržať, môžeme znížiť záťaž dlhu, ale nemôžeme anulovať,“ povedal Sapin.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Bojujeme ďalej proti ruskej vojnovej propagande zneužívajúcej športovcov

V Európskom parlamente pokračujú aktivity s cieľom zabrániť propagácii ruského a bieloruského režimu na blížiacich …

Consent choices