Na Ukrajine panuje kľud, armáda čaká na Porošenkov rozkaz

porosenko
Petro Porošenko, novozvolený ukrajinský prezident. PHOTO: Flickr.

KYJEV – Ukrajinská armáda od polnoci nezaznamenala na fronte s proruskými separatistami na východe Ukrajiny žiadne porušenie prímeria. Uviedol to v televízii hovorca ukrajinskej protipovstaleckej operácie Anatolij Stelmach.

Až doteraz Kyjev tvrdil, že nemôže začať sťahovať z frontu ťažké zbrane, pretože povstalci porušujú prímerie dohodnuté v Minsku. Podľa agentúry Reuters by ale ešte dnes mohol vydať Petro Porošenko armáde rozkaz na stiahnutie ťažkých zbraní z frontovej línie.

Hovorca protipovstaleckej operácie Anatolij Stelmach podľa agentúry Unian upozornil, že ešte pred polnocou proruskí separatisti napádali a ostreľovali pozície vládnych síl, ale po polnoci nastal kľud. Panoval v Mariupole, Debaľceve aj v Luhansku.

Nepriateľské jednotky sa síce premiestňujú, zatiaľ je však príliš skoro, aby sa dalo overiť, či skutočne sťahujú ťažké zbrane, ako separatisti tvrdia. „Naša rozviedka sa tým zaoberá,“ poznamenal Stelmach.

Nové sankcie

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov v Moskve vytkol západu, že vyhrážky nových sankcií proti Rusku majú len odpútať pozornosť od plnenia minských dohôd. Súčasne upozornil, že aj pozorovatelia OBSE zaznamenali výrazný pokles intenzity prestreliek na Donbase. Podľa neho to dokaazuje, že prímerie predsa len prináša výsledky.

Viac..  M. Lexmann: Pred sexuálnym zneužívaním online musíme deti ochrániť

„Pre nás nie je hlavné obšťastniť západné štáty či západných politikov, ktorí sa nám vyhrážajú sankciami, ale zaistiť mier a spoľahlivé politické urovnanie krízy,“ prehlásil Lavrov.

Konflikt na východe Ukrajiny medzi proruskými separatistami a vládnymi silami si od apríla 2014 vyžiadal viac ako 5 800 mŕtvych.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

I. Štefanec: Putin pred jedenástimi mesiacmi prekvapil svet, odvtedy Ukrajinci prekvapujú jeho

Bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko navštívil Európsky parlament v Bruseli, kde ho privítal slovenský europoslanec …

Consent choices