mikolasik
Miroslav Mikolášik. PHOTO: redakcia/MM.

Mikolášik: Európa môže hrať kľúčovú úlohu v liečbe Downovho syndrómu

mikolasik
Miroslav Mikolášik. PHOTO: redakcia/MM.

Štrasburg – „Je neprijateľné, aby dnes napriek mnohým významným pokrokom vedy pri výskume Downovho syndrómu medicína ponúkala rodičom dieťaťa s podozrením na túto diagnózu jediné – smrť ešte počas prenatálneho vývoja,“ vyhlásil europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH), ktorý  na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu hostí Okrúhly stôl prominentných vedcov venujúcich sa tejto diagnóze s názvom „Liečba Downovho syndrómu a ostatných geneticky podmienených mentálnych postihnutí: Mýtus alebo realita?“

Podľa Mikolášika, ktorý je predsedom frakčnej skupiny EĽS pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť, sú už dnes mnohé výskumy tak ďaleko, že sú veľkou nádejou na zlepšenie života ľudí s týmto mentálnym postihnutím.Európa dnes môže hrať kľúčovú úlohu v urýchlení vývoja liečby Downovho syndrómu. Preto je potrebné zmobilizovať politických predstaviteľov, aby urobili všetko pre podporu tohto výskumu,“ uviedol Mikolášik.

Europoslanec v tejto súvislosti cituje známe prieskumy renomovaných medicínskych periodík, podľa ktorých sa 99 percent dospelých s Downovým syndrómom vyjadrilo o svojom živote ako o šťastnom.Existuje mnoho ľudí s touto diagnózou, ktorí sú blízko toho, aby mohli viesť samostatný život alebo pracovať. Práve výskum by im k tomu mohol už čoskoro pomôcť, skonštatoval Mikolášik, ktorý je povolaním lekár. Zároveň vyjadril svoju maximálnu podporu vedcom, ktorí sa snažia naplniť presvedčenie objaviteľa príčiny Downovho syndrómu – francúzskeho genetika Jérôma Lejeunea. Podľa neho „nájsť liečbu Downovho syndrómu bude stáť menej úsilia, než vyslať človeka na Mesiac“.

Viac..  Martin Hojsík: Už dávnejšie som sa rozhodol, že nebudem kandidovať do NR SR, ale budem sa uchádzať o dôveru v eurovoľbách

Podujatie sa v Štrasburgu koná v súvislosti s blížiacim sa Svetovým dňom Downovho syndrómu, ktorému od roku 2006 patrí 21. marec. Ďalšími akciami, ktoré  na tento deň upozorňujú priamo v budove EP, sú otvorenie výstavy „Jérôme Lejeune a Downov syndróm: Objavy pre život“ a prednáška prezidenta Nadácie Jérôma Lejeunea Jean-Marie Le Méné na tému „Ako ochrániť ľudskú dôstojnosť postihnutých ľudí?“ Obe akcie sa konajú rovnako pod záštitou slovenského europoslanca.

Symbolický dátum 21. marec bol odvodený z číslic 3 a 21, keďže pri tejto diagnóze ide o trizómiu 21. chromozómu. Jeho cieľom je prispieť k lepšiemu objasneniu a porozumeniu problematiky osôb narodených s Downovým syndrómom.

O ram

Odporúčame pozrieť

M. Lexmann apeluje: Pomôžme ľuďom s Downovým syndrómom začleniť sa do spoločnosti, majú talent aj sny

Európska iniciatíva na podporu osôb s Downovým syndrómom EU for Trisomy 21 a slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann …

Consent choices