Spravili sme to, čo sme museli, povedal o anexii Krymu Putin

vladimír putin
Vladimír Putin, ruský prezident. PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Pri okupácií ukrajinského polostrova Krym použil minulý rok na jar ruský prezident Vladimir Putin špeciálne jednotky vojenskej rozviedky a námornej pechoty pod zámienkou ochrany ruských objektov. Šéf Kremľa to povedal v televíznom filme – Krym. Cesta do vlasti, ktorý v nedeľu vysielala ruská televízia Rossija 1.

„Prečo to skrývať,“ poznamenal Putin a povedal, že po anexii Krymu bol pripravený mobilizovať aj ruský jadrový arzenál.

Ruský zásah na Kryme vyvolala explózia nacionalizmu na Ukrajine, tvrdí ruský prezident. Myšlienka pripojiť polostrov k Rusku sa vraj objavila až po februárovom zvrhnutí prezidenta Viktora Janukovyča. „Nikdy sme o odtrhnutí Krymu neuvažovali. Do okamihu, než začali udalosti na Majdane a štátny prevrat,“poznamenal s odkazom na masové demonštrácie Ukrajincov na kyjevskom námestí Nezávislosti. „Jednali sme tak, ako sme museli jednať,“ dodal ruský prezident v rozhovore pre televíziu Rossija 1, ktorého časť sa objavila i na serveri YouTube.

Jadrové prostriedky

Pre ozbrojenie ukrajinských vojakov dislokovaných na Kryme Putin použil služby vojenskej rozviedky GRU. „Aby sme blokovali a odzbrojili 20 000 dobre vyzbrojených ľudí, potrebovali sme určitý počet personálu. Nešlo pritom len o množstvo, ale aj o kvalitu. Boli potrební odborníci, ktorí to dokážu. Preto som prikázal ministerstvu obrany, skrývať to, aby tam pod zámienkou posilnenia ochrany našich vojenských objektov na Kryme boli prepravené špeciálne jednotky Hlavnej správy rozviedky (GRU) a námornej pechoty,“ cituje Putina server vesti.ru.

Prezident tiež v televíznom dokumente povedal, že po anexii bol pripravený uviesť do pohotovosti ruské jadrové prostriedky. Podľa neho nebolo hneď jasné, ako zareaguje Západ.

Janukovyča by zabili

„Preto som hneď v prvej etape bol nútený príslušným spôsobom zorientovať naše ozbrojené sily. Nielen zorientovať, ale dať aj priame rozkazy,“ dodal prezident. Na dotaz moderátora, či to znamená uvedenie jadrových síl do stavu pohotovosti, šéf Kremľa povedal: „Boli sme pripravení to urobiť. Nechceli sme do toho ísť čelom, ale prinútili nás k tomu.“

Viac..  Si Ťin-pching: Čína a EÚ musia spoločne reagovať na globálne výzvy

Organizátori minuloročného prevratu na Ukrajine chceli vtedajšieho prezidenta Janukovyča fyzicky zlikvidovať, preto bolo nutné mu zachrániť život. „Proste by ho zabili,“ popísal ruský prezident vyhliadky exprezidenta Janukovyča, ktorý sa od prevratu skrýva v Rusku.

Svoju úlohu nepopiera

„Naša elektronická rozviedka registrovala pohyb jeho prezidentskej kolóny vždy, keď telefonoval. Poznali sme preto miesto jeho pobytu. Boli sme odhodlaní ho dostať priamo z Donecka, po súši, po vode alebo vzduchom. Poslali sme tam veľkorážne guľomety, aby nedošlo k zbytočným rozhovorom,“ hovorí Putin.

Svoju osobnú úlohu v minuloročných udalostiach okolo Krymského polostrova Putin nijak nepopiera. Bola podľa neho naopak ruskou prednosťou. „Naša výhoda spočívala v tom, že som sa tým zapodieval osobne. Keď sa do vecí vloží najvyšší činiteľ, exekutíva pracuje jednoduchšie. Oni cítia a vedia, že plnia rozkaz a nedopúšťajú sa svojvôle.“

Na obranu Krymu rozkázal Putin rozmiestniť na polostrove armádny systém pobrežnej ochrany Bastion. „Rozmiestnili sme tieto zbrane tak, aby boli vidieť z kozmu. Urobili sme to preto, aby bolo jasné, že Krym je spoľahlivo ochránený,“ uviedol prezident.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol v piatok v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že …

Consent choices