Poslanci vyzvali na ukončenie diskriminácie Rómov

romovia
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Parlament v stredu schválenom uznesení vyzval na ďalšie úsilie v snahe ukončiť diskrimináciu Rómov a zamedziť páchaniu trestných činov z nenávisti a nenávistných prejavov voči príslušníkom tejto etnickej menšiny. Poslanci tiež požadujú uznanie druhého augusta za pamätný deň rómskeho holokaustu, ktorý by mal pripomínať genocídu Rómov počas druhej svetovej vojny.

Parlament v uznesení, ktoré poslanci schválili pomerom hlasov 554 (za): 13 (proti): 44 (zdržalo sa hlasovania), vyjadril hlboké znepokojenie v súvislosti s nárastom odporu voči Rómov. Ten sa podľa poslancov prejavuje okrem iného protirómskymi slovnými prejavmi a násilnými útokmi na Rómov v Európe.

Protirómske nálady sú v rozpore s normami a hodnotami Európskej únie a predstavujú závažnú prekážku úspešného začlenenia Rómov do spoločnosti, uvádza sa v uznesení. Poslanci preto vyzvali členské štáty na dôsledné vykonávanie smernice o rasovej rovnosti (2000/43/EC) s cieľom predchádzať a odstraňovať diskrimináciu Rómov, najmä pokiaľ ide o zamestnanie, vzdelávanie a prístup k bývaniu.

Parlament oficiálne uznal genocídu Rómov a iné formy prenasledovania príslušníkov tejto etnickej menšiny, napríklad deportácie a umiestňovanie v internačných táboroch, ktoré boli spáchané počas 2. svetovej vojny, ako historický fakt. Poslanci zároveň vyzvali členské štáty, aby príklad Parlamentu nasledovali.

Podľa odhadov bolo nacistami a ich spojencami vyvraždených viac ako pol milióna Rómov, pričom v niektorých krajinách bolo vyhladených viac ako 80 % rómskeho obyvateľstva.

V noci z 2. na 3. augusta 1944 bolo v tzv. Zigeunerlager (cigánskom tábore) v Osvienčime–Brezinke zavraždených 2.897 Rómov, prevažne žien, detí a starších ľudí. Druhý august by mal byť preto vyhlásený za Európsky deň pamiatky rómskych obetí holokaustu a venovaný pamiatke obetí genocídy Rómov počas 2. svetovej vojny.

Rómovia sú najväčšou etnickou menšinou v Európe. Odhaduje sa, že v Európe žije 10 až 12 miliónov Rómov, z toho približne šesť miliónov v EÚ. Medzinárodný deň Rómov sa každoročne oslavuje dňa 8. apríla.

Viac..  Europoslanci vyzvali EÚ, aby podporovala občanov v neliberálnych systémoch

Reakcie slovenských poslancov v Európskom parlamente

„Integrácii Rómov do spoločnosti čelíme na Slovensku denne. Jednou z hlavných príčin zlyhania sociálnych riešení sú slabé vedomosti  o rómskej komunite a ich nesystematickosť. Pozitívne výsledky vidno v práci kresťanských komunít, ktoré sa  obetavo Rómom venujú. Rómov treba zapojiť do dialógu a spolupráce,“ uviedol poslanec Branislav Škripek (ECR, SK).

„Ľudskosť znamená chápať, že každý ľudský život má absolútnu hodnotu a dôstojnosť. Je to blízkosť, schopnosť podať ruku, objať. Uznať genocídu Rómov je aktom znovuobjavenia ľudskosti tam, kde ju naši otcovia a dedovia stratili. Poprosme Rómov o odpustenie za zlo, ktorého sme dedičmi. A nájdime spoločne s nimi cestu ľudskosti,“ uviedla poslankyňa Anna Záborská (EPP, SK).

„Holokaust Rómov je historický fakt, ktorý je často odsúvaný do úzadia. Verím, že aj prostredníctvom Európskeho dňa pamiatky rómskych obetí holokaustu sa zvýši povedomie verejnosti o dejinách tejto najväčšej európskej etnickej menšiny. Poznanie je základom pre búranie predsudkov a stereotypov,“ uviedla poslankyňa Jana Žitňanská (ECR, SK).

O ram

Odporúčame pozrieť

Peter Pollák: Vzdelávanie rómskych detí na Slovensku sa musí zmeniť

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices