
V stredu sa na pôde Európskeho parlamentu rokovalo o rezolúcii k stému výročiu genocídy Arménov a bola aj prijatá. Európsky parlament bol prvou významnou medzinárodnou inštitúciou, ktorá uznala arménsku genocídu a to už v roku 1987.
Osmanská ríša v rokoch 1915 až 1917 systematicky vyvraždila cez 1,5 milióna Arménov. Jej nástupnícky štát Turecko dodnes neuznalo spáchanie tejto genocídy.
Slovenský europoslanec Branislav Škripek po hlasovaní povedal: “Hlasoval som za uznesenie o strašnom masakre, ktoré Turecko spáchalo na Arménoch pred 100 rokmi. Vyvraždili 1,5 milióna nevinných Arménov, ďalších niekoľkostotisíc Syriakov a Pontských Grékov.” Genocídu vo svete uznalo len 24 krajín a medzinárodných organizácii, vrátane Slovenskej republiky. Susedná Česká republika je v tejto otázke zdržanlivá.
Arménov sa minulý víkend zastal aj pápež František. Vyslúžil si za to kritiku Turecka. Branislav Škripek vysvetľuje: “Turecko by malo pochopiť, že k vstupu do EÚ mu viac pomôže účinná ľútosť a poučenie z minulosti, ako tlačenie na pragmatické dôvody jeho vstupu. A popierači Arménskej genocídy by mali pochopiť, že zakrývanie si očí pred realitou vyhladenia značnej časti jedného národa v záujme politickej korektnosti je opakovanie fatálnych chýb našich predkov, ktorí mlčali o mnohých iných genocídach.”
24. apríla je dňom, keď sa každý rok pripomína táto genocída. Podľa Škripeka je dôležité nezabúdať. “Genocída Arménov nesie ešte jedno dôležité posolstvo: Západný svet dnes nesmie dovoliť viac nezmyselného prelievania krvi kresťanov i nekresťanov na Blízkom východe,” doplňuje na záver Branislav Škripek