
Rozpočet operácie Triton na kontrolu hraníc Európske vlády strojnásobili. Otázne však je, či operácia pomôže zastaviť masívny prílev migrantov a s tým spojené tragédie, ktoré sa v Stredozemnom mori odohrávajú.
Fínsky poslanec Parlamentu Jussi Halla-aho hlasoval proti novému uzneseniu o masovej migrácii. Hovorí: „Musíme si uvedomiť, že posilnením našej prítomnosti v Stredozemnom mori vlastne len povzbudíme viac ľudí k tomu, aby zaplatili prevádzačom za cestu. A to povedie k novým tragédiám.“
„Ako prvé chceme obnoviť myšlienku operácie Mare Nostrum. Veľmi ma potešili Junckerove slová. Povedal totiž, že nám chýba Mare Nostrum, že ukončenie operácie a jej nahradenie Tritonom bola chyba,“ povedala Cécile Kyenge, bývala talianska ministerka pre integráciu a členka Strany progresívnej aliancie socialistov a demokratov. Poslankyňa by tiež uvítala pátraciu a záchrannú operáciu so základňou v Stredomorí.
Jussi Halla-aho si ale myslí opak: „Mare Nostrum podmienilo obrovský nárast počtu ľudí, ktorí sa pokúšali dostať centrálnou stredomorskou cestou. V roku 2013 sem prišlo 45 tisíc ľudí. V nasledujúcom roku ich bolo kvôli operácii Mare Nostrum už 170 000. A skutočne mnohí to neprežili.“ Poslanec Halla-aho tiež odmieta akýkoľvek mechanizmus spoločnej zodpovednosti za vzniknutú situáciu.
V otázke štatútu azylantov sa poslanci rozchádzajú. „Musíme dosiahnuť vzájomné uznávanie štatútu azylantov a odkloniť sa od názoru, že ľudia, ktorí prídu do istej krajiny, tam aj musia ostať, lebo by ich iné krajiny v rámci Schengenu neuznali,“ hovorí poslankyňa Kyenge. Jej kolega, poslanec Halla-aho si však myslí, že ak budú mať migranti možnosť vybrať si, ktorú krajinu požiadajú o azyl, výsledkom bude azylová turistika.
Viac sa dozviete v priloženom videu: