bsk
Poslanci na stretnutí s Marošom Šefčovičom. PHOTO: redakcia/BSK

Brusel: BSK sa zapojí do prípravy konceptu inteligentných miest a regiónov

bsk
Poslanci na stretnutí s Marošom Šefčovičom. PHOTO: redakcia/BSK

Bratislavský kraj sa zapojí do prípravy konceptu inteligentných miest a regiónov, čo prispeje k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov a poskytovaných služieb pre obyvateľov regiónu. Inšpirovať sa bude konceptom Európskej komisie, ktorá takýto materiál plánuje podľa podpredsedu EK Maroša Šefčoviča pripraviť do konca roka. Na spolupráci sa dohodli priamo v Bruseli župní poslanci Eduard Demel, Ladislav Gujber, Roman Maroš, Vladimir Sloboda, Attila Horváth a Pavol Baxa.

Poslanci BSK hovorili na stretnutí s Marošom Šefčovičom aj o prioritách v rámci Energetickej únie, zároveň mu predstavili kroky Bratislavského kraja a hlavného mesta Bratislava k dosahovaniu cieľov energetickej efektívnosti na lokálnej a regionálnej úrovni. Cieľom je zlepšiť kvalitu života obyvateľov princípom „3×20“ do roku 2020, čo znamená zníženie emisií CO2 o 20 percent, zvýšenie energetickej efektívnosti o 20 percent a využitie obnoviteľných zdrojov energie o 20 percent. Tieto ciele vyplývajú župe aj z celospoločenskej európskej iniciatívy, ku ktorej pristúpila v rámci Dohovoru primátorov a starostov. „Som rád, že BSK pristúpil k Dohovoru primátorov a starostov z novembra 2013 k dlhodobému a udržateľnému energetickmu rozvoju regiónu. Tiež som sa dozvedel o úspešných projektoch verejnej správy v oblasti energetickej efektívnosti. Pozitívne príklady sú hnacím motorom implementácie energetickej únie, ktorá myslí aj na tzv. inteligentné mestá,“ povedal podpredseda EK po stretnutí.

Krajskí poslanci sa stretli aj so stálym predstaviteľom SR pri EÚ veľvyslancom Ivanom Korčokom, s ktorým hovorili najmä o slovenskom predsedníctve v Rade EÚ. „Prípravná fáza je dôležitá pre úspešný priebeh samotného predsedníctva a nemôžeme ju podceniť,“ zdôraznil Ivan Korčok. Slovensko bude ako predsednícky štát viesť rokovania o novej európskej legislatíve či aktuálnych politických otázkach, na jeho území sa uskutoční približne 150 podujatí. Hlavnou úlohou v Rade EÚ bude hľadať kompromisy medzi členskými štátmi v európskych politikách.

Viac..  Le Maire: Verejný sektor v EÚ už nedokáže ďalej financovať boj proti zmene klímy

Navonok ich bude Slovensko zastupovať vo vzťahu k ďalším európskym inštitúciám ako Európska komisia či Európsky parlament. Pôjde o historicky prvé slovenské predsedníctvo. Jeho príprava, ktorá sa začala v roku 2012, patrí medzi priority vlády SR. Podľa odhadov by Slovensko mohlo na predsedníctvo minúť okolo 60 miliónov €, rozpočet výdavkov predsedníctva na tento rok je vo výške 15,6 milióna €.

O red

Odporúčame pozrieť

Sefcovic

Eurokomisia zaznamenala veľký záujem o päťročnú možnosť spoločných nákupov plynu

Výkonný podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič oznámil, že EK má vynikajúcu odozvu na novú …

Consent choices