Ján Oravec: Brexit by bol pre nás skutočnou katastrofou

Voľby vo Veľkej Británii boli ostro sledovanou udalosťou. Právom sa stali predmetom mnohých komentárov aj u nás, pretože rozhodovali o budúcom smerovaní významnej krajiny so silnou ekonomikou, s ktorou sme spolu v Európskej únii.

Prekvapujúco presvedčivé víťazstvo Davida Camerona mu zabezpečilo nielen zotrvanie v kresle premiéra aj v druhom funkčnom období, ale najmä povýšilo takmer na istotu referendum o členstve Veľkej Británie v Európskej únii v roku 2017. O tom, aké parametre tohto členstva predloží voličom, sa Cameron chystá rokovať s Európskou úniou, a teda aj s nami.

Jednou z tém, ktoré bude britská vláda so silným mandátom od voličov v Bruseli otvárať, je prisťahovalectvo a opatrenia proti zneužívaniu britského sociálneho systému. Príliv prisťahovalcov z chudobnejších krajín EÚ, ktorí v Británii nepracujú a poberajú sociálne dávky, sa stal nielen vďačnou témou britského bulváru, ale aj vodou na mlyn britským euroskeptickým politikom.

Reakcia EÚ je zatiaľ málo empatická až dokonca úplne odmietavá. Argumentuje rovnakým zaobchádzaním so všetkými občanmi EÚ a so slobodou pohybu. Bohužiaľ, v rovnakej línii sa doteraz uberá aj postoj slovenskej diplomacie. Bohužiaľ preto, že je to postoj nielen vecne nesprávny, ale aj krátkozraký.

Oháňať sa slobodou pohybu je vecne nesprávne, pretože sloboda pohybu si vyžaduje súhlas oboch, nie právo občanov jednej krajiny a povinnosť inej krajiny ich prijať. Vaša možnosť prísť ku mne domov na návštevu automaticky neznamená moju povinnosť bezpodmienečne vás prijať a postarať sa o vás. Predstava, že niekto má právo, ktoré automaticky ukladá povinnosť niekomu inému, je nezlučiteľná s predstavou spoločnosti fungujúcej na princípoch slušnosti.

Viac..  Finančná dohoda s EK pridáva Slovensku ďalšie milióny k Plánu obnovy a odolnosti SR

Postoj európskej a slovenskej diplomacie je však aj nesmierne krátkozraký. Ak britské požiadavky odmietneme, výdatne tým prispejeme k tomu, aby výsledkom britského referenda v roku 2017 bol „Brexit“. Kým „Grexit“ by pre nás mal vážne dôsledky v podobe straty nemalých finančných prostriedkov, „Brexit“ by bol pre nás skutočnou katastrofou. Stratili by sme silného spojenca, ktorý vždy vyvíjal tlak na Brusel, aby sa pokúšal o lepšiu, efektívnejšiu a konkurencieschopnejšiu EÚ. Bez Británie by EÚ po roku 2017 celkom iste fungovala čoraz horšie, bola by stále viac neefektívna a nekonkurencieschopná. A to určite nie je v našom záujme. Až tak vysoká by v budúcnosti mohla byť cena za to, že dnes „chránime“ právo niektorých našich občanov bez práce poberať dávky v Británii.

Komentár pripravil Ján Oravec, Nadácia F.A. Hayeka.

O ram

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia posunula o tri mesiace zavedenie kontrol na dovozy z EÚ

Veľká Británia odložila úplné zavedenie hraničných kontrol tovaru dovážaného z Európskej únie (EÚ) o tri …

Consent choices