kazimir
Peter Kažimír, minister financií. PHOTO: © European Union, 2015

Gréci tancujú nebezpečný tanec, tvrdí Kažimír

BRATISLAVA – Grécki politici tancujú na zábradlí a je to veľmi nebezpečný tanec. Vyhlásil to minister financií Peter Kažimír v nedeľu v relácii O 5 minút 12 na RTVS. Ten spoločne s poslancom Jozefom Kollárom okrem situácie okolo Grécka hodnotil aj druhý sociálny balíček.
Kažimír o súčasných lídroch Grécka povedal, že sa dostali k moci, lebo sľúbili, že všetko bude inak. A dostali sa podľa neho do problémov, lebo tieto sľuby nie sú schopní splniť.

Podľa ministra Európska únia chce, aby Gréci ostali v eurozóne, ale nie za každú cenu. „Sú v kúte, musia sa rozhodnúť, či chcú ostať v klube eurozóny,“ povedal.

„Nie je pravdou, že sme pripravení zachraňovať nezachrániteľných,“ povedal Kažimír o možnom odchode Grécka z eurozóny.

To sa malo podľa podpredsedu výboru národnej rady pre financie a rozpočet Jozefa Kollára stať už v roku 2010. Ten tvrdí, že ak by sa Gréci vtedy vrátili k drachme, dnes by nemali také problémy.

Kollár zároveň vyhlásil, že grécky premiér Alexis Tsipras hrá hru s názvom „Kto je vinníkom“. „Túto hru hrá s lídrami Európskej komisie, menového fondu, centrálnej banky, lídrami členských krajín Európskej únie,“ vyhlásil Kollár.

O sociálnom balíčku

Kažimír aj Kollár v relácii hovorili aj o druhom sociálnom balíčku, ktorý predstavil Smer-SD. Podľa Kollára je neúčinný, pretože sa dotkne len niektorých obyvateľov.

„Zhodou okolností je elektorátom Smeru,“ dodal k skupine, ktorej sa sociálny balíček dotkne.

Viac..  Ch. Lagardová: Inflácia v eurozóne smeruje k cieľovej hodnote

Kollár z 15 opatrení kritizoval rekonštrukciu spoločných priestorov v nemocniciach či lacné bankové účty pre každého. Pripustil, že niektoré opatrenia majú zmysel, ale vo všeobecnosti sociálne balíčky dokazujú, že vláda v sociálnej politike zlyhala. „Z deviatich rokov Smer vládne sedem,“ povedal Kollár.

„Teší ma, že ako opozícia máte problém s dvoma opatreniami z pätnástich,“zareagoval na Kollárovu kritiku Kažimír. Podľa neho sú lacné bankové účty implementovaním smernice Európskej únie, kde je definované, čo všetko bude musieť banka poskytnúť.

Podľa ministra si vláda takýto balíček môže dovoliť, keďže znížila verejný dlh, dostala deficit pod tri percentá a zlepšila výber na daniach. „Ja sa po troch rokoch môžem komukoľvek pozrieť do očí a povedať, dostali sme deficit pod tri percentá. Prešli sme svoj kus cesty,“ zakončil minister financií.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

I. Schnabelová: Eurozóna musí zostať konkurencieschopná

Eurozóna musí zostať ekonomicky konkurencieschopná. Uviedla to v piatok členka Výkonnej rady Európskej centrálnej banky …

Consent choices