smolková
Monika Smolková, europoslankyňa. PHOTO: redakcia/red.

Smolková tvrdo proti politike Bruselu: Situáciu s migrantmi EÚ nezvláda

Europoslankyňa Monika Smolková ostro vystúpila v pléne Európskeho parlamentu proti politike Bruselu a jeho migračnej politike. Prinášame vám ho v plnom znení:

V súčasnosti celá EÚ prechádza veľmi vážnou skúškou, ktorú nezvláda. Migranti  nám ukázali naše slabé miesta. Nastavujú nám zrkadlo pravdy o zlyhaní našej politiky vývozu demokracie. Zlyháva nám aj systém shengenských hraníc a ešte vypuklejšie sa ukazujú nedostatky nejednotnej azylovej a migračnej politiky EÚ. Zlyháva readmisná a návratová politika.  Nekontrolovaný príchod migrantov spôsobuje, že sa aktivizujú  hnutia podporujúce xenofóbiu, neznášanlivosť a rasizmus. Navrhli sme mnoho riešení, ale ako prvé malo byť – a to sme nenavrhli  – prijať embargo na vývoz zbraní do štátov, kde sú konflikty. Zbrojný biznis je  zlo, ktoré spôsobuje utrpenie ľudí.  Preto embargo zbraní by mohol byť  začiatok úsilia na stabilizáciu situácie na severe Afriky a blízkom východe. Potom by mala nasledovať ekonomická, humanitárna, zdravotná a sociálna pomoc ľuďom v ich pôvodných krajinách tak, aby nemali dôvod migrovať.

Viac..  Europoslanci rozšírili zoznam environmentálnych trestných činov a sankcií

O red

Odporúčame pozrieť

G. Meloniová: Reforma azylového systému EÚ nie je udržateľným riešením migrácie

Talianska premiérka Giorgia Meloniová nepovažuje navrhovanú reformu azylového systému Európskej únie za udržateľné riešenie neriadenej …

Consent choices