Veľké porovnanie priemerného Slováka a Gréka, zarábame výrazne menej

BRATISLAVA, ATÉNY – Pracujeme menej ako Gréci. Ale nám sa relatívne darí a oni sú na pokraji bankrotu. Priemerné platy boli v Grécku natoľko premrštené, že výsledkom sa stala zadĺženosť a nezamestnanosť.
Tvrdenie o tom, že Gréci by mali byť leniví je podľa odborníkov krátkozraké. A rozhodne to vraj nie je pravda. „Grécko v prvom rade doplatilo na extrémne prebujnený a neefektívny štát, ktorý sa tam vytvoril za posledných 20 – 30 rokov,“vysvetľuje analytik INESS Martin Vlachynský.
Ak by sme si mali porovnať bežného Gréka a Slováka vyzeralo by to asi takto:
Otázkou však zostáva prečo sa ocitli v súčasnej situácii. Odborníci hovoria, že Grékom začali politici po vstupe do eurozóny sľubovať a aj spĺňať oveľa viac, ako si mohli dovoliť. Platí to napríklad pre platy.

„Keď porovnávane rast platov napríklad v Grécku oproti rastu platov v Nemecku, tak kým v Nemecku prakticky platy za posledných 15 rokov stagnovali, v Grécku pred krízou za pár rokov narástli o 30 – 40 percent bez toho, aby to bolo odôvodnené nejakým výrazným produktivity ich pracovníkov,“ upozorňuje Martin Vlachynský.

Viac..  Nové pravidlá EÚ na ochranu kritických hlasov pred súdnym zastrašovaním

Grécko má problém hlavne kvôli veľkému a neefektívnemu plytvaniu. Pred olympijskými hrami v roku 2004 Gréci postavili štadióny za milióny eur. Rok po skončení hier už boli prázdne, čo je podľa analytikov veľmi neefektívne.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

EÚ pomáha Grécku hasiť ničivé lesné požiare

Členské krajiny EÚ zmobilizovali 11 hasičských lietadiel a jeden vrtuľník z rezervy rescEU na pomoc …

Consent choices