Roamingové poplatky by sa mali znižovať postupne

Parlamentný výbor pre priemysel odobril politickú dohodu s Komisiou a vládami členských krajín, ktorá požaduje skoncovanie s poplatkami za roaming. Ceny by sa mali začať znižovať už od budúceho roku. A od 15. júna 2017 by vás surfovanie na internete alebo posielanie mailov z pláže nemalo stáť ani o cent viac ako doma.

Roamingové poplatky sa EÚ snaží znižovať už od roku 2007, no Európsky parlament opakovane žiadal o to, aby sa od nich upustilo úplne. 30. júna sa Parlamentu, Rade a Komisii podarilo dosiahnuť kompromis ohľadne telekomunikačného nariadenia, ktoré predpokladá zrušenie roamingových poplatkov od 15. júna 2017. S platbami za roaming sa neskoncuje zo dňa na deň, nariadenie totiž ráta s prechodným obdobím, ktoré sa začne 30. apríla 2016, a počas ktorého si budú môcť operátori účtovať za roaming menšie dodatočné sumy. Ak napríklad doma za minútu hovoru platíte 8 centov, táto cena by nemala prekročiť 13 centov v prípade, ak hovor uskutočňujete zo zahraničia.

Viac..  G. Lavazza: Nariadenie Európskej únie povedie k zvýšeniu cien kávy

Okrem roamingu toto nariadenie rieši aj internetovú neutralitu, čiže otvorený prístup na web bez akejkoľvek diskriminácie.

„Pre Európsky parlament je to veľký úspech. Podarilo sa nám skoncovať s poplatkami za roaming a zabezpečiť otvorený internet,“ zhodnotila hlasovanie vo výbore spravodajkyňa Pilar del Castillo Vera (EĽS, Španielsko).

Návrh nariadenia ešte musí prejsť plenárnym hlasovaním, podľa všetkého my malo o ňom plénum hlasovať v októbri. Ak sa ho poradí prijať, do platnosti vstúpi od 30. apríla 2016.

O ram

Odporúčame pozrieť

mobil

Eurokomisia víta predĺženie dohody o roamingu s Ukrajinou

Európska komisia (EK) v stredu privítala v poradí už piate predĺženie dobrovoľnej dohody medzi 22 …

Consent choices