V Gabčíkove bude viac policajtov, avizuje Kaliňák

GABČÍKOVO – Polícia zvýši pre situáciu s migrantmi v Gabčíkove počet policajtov. V pláne sú tiež pravidelné výjazdy pohotovostnej motorizovanej jednotky. Riaditeľ tlačového odboru ministerstva vnútra Ivan Netík informoval, že polícia plánuje aj iné opatrenia, ktoré ale nekonkretizuje.

„Treba si uvedomiť, že ľudia, ktorí tu budú ubytovaní, sú žiadateľmi o azyl v Rakúsku, už sú v cieľovej krajine, kde chcú získať azyl. Preto akékoľvek výtržnosti alebo porušovanie zákona by v konečnom dôsledku pre nich znamenalo, že tento azyl nezískajú a budú z Rakúska vyhostení,“ vysvetlil.

Rakúska bezpečnosť

Rezort vnútra preto nepredpokladá, že by k narušeniu verejného poriadku dochádzalo. „Okrem našich opatrení si rakúska strana prinesie vlastnú bezpečnostnú službu,“ dodal.

Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že zatiaľ nie je jasné, kedy migranti do Gabčíkova prídu. Podľa migračného úradu by malo 250 ľudí prísť v auguste, ďalších 250 v septembri.

So starostom Gabčíkova Ivánom Fenesom sa práve pre opatrenia stretol pred niekoľkými dňami policajný prezident Tibor Gašpar.

Možnosti ubytovania

Okrem utečeneckého tábora v Gabčíkove existuje podľa riaditeľa tlačového odboru rezortu vnútra niekoľko iných možností, kam možno migrantov ubytovať. „Z hľadiska dostupnosti a pripravenosti sa nám ale Gabčíkovo zdá najvýhodnejšie,“ vysvetlil.

Nejde podľa neho o zriadenie nového tábora, tieto budovy sa ako azylové centrum využívali od roku 1994 a prešli nimi tisícky žiadateľov o azyl.

Referendové nie

Obyvatelia Gabčíkova s prijatím 500 utečencov z Rakúska nesúhlasia. Dôkazom bolo miestne referendum v nedeľu 2. augusta, v ktorom migrantov a zriadenie dočasného utečeneckého tábora odmietli.

Viac..  Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom

Proti táboru v obci bolo 96,67 percenta občanov, a teda 2 501 obyvateľov, ktorí plebiscit podporili. V referende občania oprávnení hlasovať odpovedali na otázku: „Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora v budove STU v obci Gabčíkovo?“

Na referendovú otázku odpovedalo „nie“ 3,32 percenta zo zúčastnených voličov. Ministerstvo vnútra výsledku referenda rozumie ako prejavom obáv z migrantov, ktoré má celé Slovensko. Pripomenulo však, že migranti, ktorých majú umiestniť v Gabčíkove, tam strávia iba nevyhnutný čas,

Minister vnútra Robert Kaliňák podpísal 21. júla s rakúskou rezortnou kolegyňou Johannou Mikl-Leitner dohodu o dočasnom ubytovaní 500 žiadateľov o azyl v Rakúsku. Prídu do Gabčíkova z rakúskeho tábora Traiskirchen. Dohoda platí na dva roky. Migračný úrad rezortu vnútra uviedol, že azylové konanie by malo byť rýchle.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

migranti

Komisia predkladá akčný plán EÚ pre trasu cez východné Stredozemie

Európska komisia predložila akčný plán EÚ pre východné Stredozemie, ktorý obsahuje cielené operačné opatrenia zamerané …

Consent choices